Kanser hastalarının beslenmesinde poliamin düzeylerinin belirlenmesi
Determination of polyamine levels in cancer patient's diet
- Tez No: 409471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL BÜYÜKUSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kanserli hastaların beslenme alışkanlıklarını inceleyerek poliamin alım miktarlarını belirleyip, diyetlerinin poliamin içeriğine göre düzenlenmesine yardımcı olmaktır. Gereç ve Yöntem: : Bu çalışma Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran 53 kanser hastası ile gerçekleştirildi. Vakaların demografik bilgileri ve besin tüketim sıklığına ilişkin verileri, ilgili literatür doğrultusunda geliştirilen önceden hazırlanmış bir anket formu ile elde edildi. Beden Kütle İndeksleri hesaplandı. Çalışma verileri sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, gruplar arasındaki farklılıklar için Ki-Kare testi ve Student's-t independent testi ile analiz edildi. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p0,05). Sonuç: Bu çalışma diyetsel poliaminlerin kanser riskiyle ilişkisini göstermiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, kanser hastalarının beslenmeleri düzenlenirken poliamin içeriğine de dikkat edilmelidir. Ayrıca yiyeceklerdeki diyetsel poliamin içeriğive oluşumu ile ilgili veriler oldukça sınırlı olduğundan yeni araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu konuda yapılan çalışmaların sayısının artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study is to determine the polyamin intake levels of cancer patients by studying on patients dietary habits and also to, assist to regulate their diet acording to polyamin content. Material and Methods: The study was conducted with 53 patients from Oncology Department of Medipol Mega University Hospital. Demographics and frequency of food consumption data of the cases were obtained with a questionnaire based on the related literature. Body mass index was calculated.Chi-square test and Student's-t independent test have been used for the statistical analysis of the study findings, percentages, averages, standard deviations and the diferances among the groups; and p0,05). Conclusion: This study showed a role on dietary polyamines in cancer risk. In accordence with these results, polyamine content must be considered, while the diet of cancer patients is regulated. Moreover, since data on the formation and content of dietary polyamines in foods are relatively limited; further investigations are needed. so, it is recommended to increase the number of studies on this subject.