Safkan İngiliz yarış atlarında kalp boyutlarındaki değişikliklerin ve patolojik oluşumların M-MOd ve doppler ekokardiyografi tekniği ile değerlendirilmesi
Evulating cardiac dimensions and pathological findings in thorougbred ( English) race horses with using M-MOd and doppler echocardiography
- Tez No: 409480
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ARDA SANCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada yoğun antrenman yapan Safkan İngiliz Atlarının yaşına, vücut ağırlığına ve cinsiyetine göre yarış performansı üzerine etkili olan kalp boyutlarındaki değişiklikler ve ortaya çıkabilecek olası patolojik oluşumların 2-D Doppler ve M-mod ekokardiyografi yöntemi ile belirlenmesi ve istatistiki olarak değerlendirilmesi amaçlanmış olup, yapılan ekokardiyografik ölçümler sonucunda kapak defekti ve miyokardial bir bozukluğa raslanmamıştır. Çalışmamızda 80 adet (40 dişi, 40 erkek) safkan İngiliz atı yaşına ve vücut ağırlığına göre 4 ayrı gruba ayrılmıştır. Yaşa göre; yarış koşmayan grup IV ≥7 yaşından büyük, grup I >1 ile ≤2 yaş arasında ve yarış koşan grup II >2 ile ≤3 yaş arasında, grup III >3 ile ≤6 yaş arasında, Vücut Ağırlıklarına göre; ≤ 390 kg grup I, 391-440 kg arasında grup II, 441-490 kg arasında grup III ve ≥ 491 kg ve üstü grup IV olmak üzere dört grupta ayrı ayrı incelenmiştir. IV grup dışındaki tüm gruplara yoğun ve dinamik antrenman programı uygulanmıştır. Yaş ve vücut ağırlıklarına göre özellikle sol ventrikül diyastol ve sistol sonu iç çapı (LVIDd ve LVIDs), sol ventrikül sistol ve diyastol sonu duvar kalınlıkları (LVWs ve LVWd) interventriküler septal kalınlık (IVSs ve IVSd), Ejeksiyon Fraksiyon (EF), Fraksiyonel shorting (FS), Atım Hacmi (SV), Kardiak output (CO) ve sol ventrikül ağırlığı (LVM) yönünden gruplar arasındaki farklılıkların önemliliğini değerlendirmek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmış, farklılığın anlamlı bulunduğu değişkenler için ileri aşama testi olarak Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine the changes of cardiac dimensions and pathological finding of Thoroughbred horses with intensive exercise and during their race performance by using the 2-D Doppler and M-Mode echocardiography according to their age, body weight and sex. While making the echocardiographic examination there was no finding of valvular and miocardial defect. In this study 80 Thoroughbred horses (40 females and 40 males) were included. Horses were assigned as 4 study groups according to their ages and body weight separately. According to ages; Group IV and I non-race horses were ≥7 year-old and >1 to ≤2 respectively. Group II and III race horses were >2 to ≤3 and >3 to ≤6 year-old respectively. Intensive exercise was applied to horses except group IV. According to body weight; Group IV and I non-race horses were >490 kg and ≤ 390 kg respectively. Group II and III race horses were >390 kg to ≤ 440 kg and >440 kg to ≤490 kg respectively. The relationships between selected echocardiographic variables according to horse age, body weight and sex were analysed. Specifically left ventricle (LV) assessment by diameter in systole and diastole (LVDd and LVDs) and posterior wall thickness (LVWs and LVWd), interventricular septal thickness (IVSd and IVSs), ejection fraction (EF), fractional shortening (FS), Stroke Volume (SV), cardiac output (CO) and left ventricle mass (LVM) were determined.