Deneysel ince barsak iskemi reperfüzyon hasarı üzerine dexpantenol'ün koruyucu etkisi
The protective effect of dexpanthenol on experimental ischemia reperfusion injury of small intestine
- Tez No: 409514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARLAS ETENSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı ratlarda yapılacak ince barsak iskemisi öncesi ve iskemi sırasında uygulanan dexpanthenolün iskemi ve reperfüzyon hasarı üzerindeki koruyucu etkisini araştırılmasıdır. YÖNTEM: 36 adet genç sağlıklı sıçan (200-250 gr), randomize olarak altı gruba ayrılacak, Grup I: Sham Grup II: iskemi-reperfüzyon Grup III: iskemiden 30. Dakika önce IP SF verilen sonrasında 90 dakika iskemi 60 dakika reperfüzyon yapılan Grup IV: iskemiden 30. Dakika önce IP 500 mg/kg dekspantenol verilen sonrasında 90 dakika iskemi 60 dakika reperfüzyon yapılan Grup V: 90 dakika iskemi işleminin 45. Dakikasında IP SF verilen, iskemi sonrasında 60 dakika reperfüzyon yapılan grup Grup VI: 90 dakika iskemi işleminin 45. Dakikasında IP 500 mg/kg dekspantenol verilen, iskemi sonrasında 60 dakika reperfüzyon yapılan grup Tüm sıçanlar anestezi altında uyutularak superior mezenterik arter atravmatik mikrovasküler klemple kapatıldı ve iskemi oluşturuldu, ileum örnekleri alındı ince barsak hasarı Parks/Chius skorlamasına göre mukoza hasarı, villus kaybı, nekroz ve inflamasyon derecelendirilmesi yapıldı..İmmunohistokimyasal olarak aktive caspase -3 boyalarıyla apopitoz bakılması planlandı,teknik nedenlerle çalışılamadı. Alınan ince barsak örneklerinde, doku malonildialdehit (MDA) düzeyleri, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), nitrik oksit (NO), myeloperoksidaz (MPO), redükte glutatyon (GSH), glutatyon redüktaz (GR) ve glutatyon peroksidaz (GSHPx) aktiviteleri ve kan interlökin düzeylerine bakıldı. Tüm veriler SPSS istatistik programı yardımı ile değerlendirildi. BULGULAR: Uygulanan iskemi sırasında ve verilen tedavi yöntemleri sonrasında alınan örneklerde MPO kons., IL-3 ve IL-10 düzeyleri açısından tüm gruplar arasında değerlendirildiğinde en az bir rat grubu diğerlerinden anlamlı olarak farklıydı. (p0,05) fakat, ikili gruplar incelendiğinde bazı gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Protective Effect of Dexpanthenol on Experimental Ischemia Reperfusion Injury of Small Intestine PURPOSE: Purpose of this study is to investigate the protective effect of administration of dexpanthenole before and after creating ischemia and reperfusion injury in small intestine in rats. METHODS: 36 young and healthy rats (200-250 gr.) will be randomly divided into 6 groups. Group I: Sham Group II: Ischemia-reperfusion Group III: Given saline 30 minutes before ischemia then reperfusion for 60 minutes after 45 minutes of ischemia Group IV: Given 500 mg/kg of dexpanthenol 30 minutes before ischemia and then reperfusion for 60 minutes after 45 minutes of ischemia Group V: Given saline on 15th minute of 45 minutes of ischemia and then 60 minutes of reperfusion after ischemia Group VI: Given 500 mg/kg of dexpanthenol on 15th minute of 45 minutes of ischemia and then 60 minutes of reperfusion after ischemia All rats will be slept under anesthesia and their superior mesenteric arteries will be clamped using atraumatic microvascular clamp and thus ischemia will be created. Ileum specimens will be obtained and mucosal injury of small intestine according to Chius Score, loss of villi, grading of necrosis and inflammation and apoptosis using active caspase-3 will be investigated. Tissue malonyldialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), nitric oxide (NO), myeloperoxidase (MPO), reduced glutathione (GSH), glutathione reductase (GR) and glutathione peroxidase (GSHPx) activities and levels of blood interleukines has been also studied in similar small intestine specimens. All data will be evaluated using SPSS.