Sıçan prostat ve vas deferens düz kasları üzerinde ferula elaeochytris (çakşır)kök ekstresinin etkisi
The effect of ferula elaeochytris (çakşir) root extract on the rat prostate and vas deferens smooth muscles
  1. Tez No: 409618
  2. Yazar: ÖZGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL GÖÇMEN, PROF. DR. SERPİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ferula L. maydanozgiller familyasından 185 türü olan bir çiçekli bitki cinsidir. Akdeniz bölgesinin doğusu ve Orta Asya'da yerleşim göstermektedir. Genelde kurak iklimlerde yetişir. Anadolu'da ÇAKŞIR/ÇAĞŞIR diye bilinen 23 Ferula türü bulunmaktadır. Anadolu'da bu bitkinin yaprak ve kök kısımları halk arasında keçi ve koyunların çiftleşmesini stimüle etmek için veya insanlarda kaynatılarak çay halinde afrodizyak amaçlı kullanılmaktadır. Ferula elaeochytris kök ekstresinin prostat ve vas deferens gibi fertilite üzerinde rol oynayan dokularda etkisi henüz gösterilmemiştir. Bu tez çalışmasında in vitro ortamda izole sıçan prostat ve vas deferens dokularında Ferula elaeochytris kök ekstresinin etkileri araştırılmaktadır. Sıçan vasdeferens ve prostat dokusunda Elektrik Saha Stimülasyonu (ESS) ile nörojenik kasılmalar oluşturulmuştur ve çakşır kök ekstresi adrenerjik ve purinerjik yolaklara bağlı kasılmaları doza bağımlı ve anlamlı bir şekilde inhibe etmiştir. Bu inhibisyon ortama dışardan ilave edilen kalsiyumun etkisi ile doza bağımlı bir şekilde tersine çevrilmiştir. Bulgularımız bu dokularda çakşır kökü ekstresine bağlı inhibisyon mekanizmasında kalsiyum kanallarının önemli rol alabileceğini düşündürmektedir. Çakşır kök ekstresine bağlı olarak vasdeferens hipoaktivitesinin, spermlerin naklini yavaşlatabileceğini ve erkeklerde infertiliteye neden olabileceğini düşündürmektedir. Afrodizyak olarak kullanılan bu bitki türünün bir yandan afrodizyak etkileri olduğu gösterilirken bir yandan da erkeklerde infertiliteye neden olabileceği konusu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Ferula L. umbelliferous is a genus of flowering plants with 185 species. It is distributed in the eastern Mediterranean region and Central Asia. It usually grows in arid climates. There are 23 Ferula species which are known as ÇAKŞIR/ÇAĞŞIR in Anatolia. Their roots and leaves are used for mating stimulation in animals such as sheep and goats in Anatolia. Also, its roots and leaves are boiled and drunk as tea for aphrodisiac purposes by people. It was not shown that Ferula elaeochytris root extract affect the prostate and vas deferens tissues. In this thesis project, we investigate the effect of Ferula elaeochytris root extract on the isolated rat prostate and vas deferens tissues. Neurogenic contractions are formed by Electrical Field Stimulation(EFS) in rat vas deferens and prostate tissue and Ferula elaeochytris root extract, dose-dependent and significantly inhibited the contractions due to adrenergic and purinergic pathways. This inhibition is reversed dose-dependently by calcium added to organ bath. Our findings suggest that calcium channels may have a significant role in the inhibition mechanism of Ferula elaeochytris root extract in these tissues. Depending on vas deferens hypoactivity, Ferula elaeochytris root extract may slow down sperm transport and lead to male infertility. Used as an aphrodisiac this kind of plant is shown that it has aphrodisiac effects, otherwise the subject of causing male infertility still remains missing.