Farklı mastoidektomi ameliyatı yapılan hastaların operasyon öncesi ve sonrasındaki kemik yolu iletim cevaplarının değerlendirilmesi
The apprising of preoperative and postoperative bone conduction (BC) evaluation in patients who underwent different mastoid surgery
  1. Tez No: 409619
  2. Yazar: FUNDA KIROĞLU AĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamızda mastoidektomi ameliyatlarında kullanılan tur cihazlarının kemik yolu iletim cevaplarına etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamıza 2012 Temmuz-2014 Eylül Yılları arasında kliniğimizde kronik otitismedia tanısı nedeniyle mastoidektomi operasyonu yapılan hastalar dahil edildi. Retrospektif olarak hangi hastaya ne tip mastoidektomi ameliyatı yapıldığı incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, ameliyat olan kulak yönü, preoperatif odyolojik tetkikleri, mastoidektomi tipi, postoperatif odyolojik tetkik değerleri incelenerek istatiksel analizi yapıldı. Operasyon öncesi kemik yolu iletim cevapları ile radikal mastoidektomi, canal wall down (CWD) ve canal wall up (CWU) mastoidektomileri sonrası kemik yolu iletim cevapları karşılaştırıldı. Çalışmamıza dahil edilen toplam 45 hastanın (27 kadın, 18 erkek) ortalama yaşının 32,8 olduğu (median 31), 23 hastanın sol, 22 hastanın sağ kulaktan ameliyat olduğu belirlendi. Radikal mastoidektomi, CWD ve CWU mastoidektomi ameliyatı olan hastalarda kullanılan tur cihazının kemik yolu iletim cevaplarında etkisini görmek için preoperatif ve postoperatif dönemde 6. aydaki sonuçları konuşma frekansları olan 0,5 – 1 ve 2 kHz frekanslarıyla 4 kHz frekansındaki değerler incelendi. Preoperatif ve postoperatif 6. ayda saptanan değerlerin değişimleri istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç olarak; mastoidektomi ameliyatı sırasında kullanılan tur motoru ile oluşan vibrasyon etkisinin ve tur motoru ile oluşan gürültünün çalışmaya alınan mastoidektomi ameliyat tiplerinde anlamlı bir değişikliğe yol açmadığı, ayrıca yaş, cinsiyet ve ameliyat olan kulak yönü gibi demografik özelliklerin de etkisinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the effect of drilling systems on bone conduction thresholds in mastoidectomy operations. Patients admitted with the diagnosis of chronic otitismedia between years 2012 July - 2014 September were included in the study. The type of the mastoidectomy wasdetermined retrospectively. The age, gender, pre and postoperative odiologic tests, side of operated ear and type of mastoid surgery were evaluated statistically. Difference in bone conduction thresholds in radical, canal wall down (CWD) and canal wall up (CWU) mastoidectomies was evaluated pre and postoperatively. Totally 45 patients were included in the study (27 female and 18 male). The average age was 32.8 (median 31). The number of patients who underwent surgery from right ear was 22 and 23 patients were operated from left ear. In order to evaluate bone conduction thresholds during drill usage in radical, CWD and CWU mastoidectomies; bone conduction thresholds in 0.5-1and 2kHz (speech frequencies) and 4kHz were evaluated preoperatively and in 6 months postoperatively. No statistical difference was obtained between pre and 6 months postoperative bone conduction levels. As a conclusion, the effect of vibration and noise due to drill usage in mastoid surgery, demographic findings such as age, gender, the side of the ear have showed no significant difference in three different mastoidectomy types performed in the study.