0-12 yaş çocuğu olan annelerin akılcı ilaç kullanımlarının incelenmesi
Rational medicine usage for mothers with children of age 0-12
  1. Tez No: 409620
  2. Yazar: ESRA TUTUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışma, 0-12 yaş çocuğu olan annelerin çocuğuyla ilgili sağlık davranışları, annelerin akılcı ilaç kullanımı ve kullanımını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma, Aralık 2012-Mart 2013'de, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi çocuk polikliniklerinde, 450 anne ile yüz yüze görüşülerek yapıldı. Annelerin %30.4'ü hastaneye başvurmadan önce evde ilaç kullandıgını belirtti. Annelerin %40.3'ü hastalık durumunda ilk başvuru merkezi olarak Devlet Hastanelerini tercih etmektedir. Annelerin %32'si antibiyotikleri bitirmeden bırakmamakta, %65.4'ü her zaman prospektüs okumakta, %77.3'ü son kullanma tarihine her zaman bakmakta ve %48.8'i her zaman süspansiyon halindeki ilaçlarda kullanılan ölçek hakkında bilgi almaktadır. Süspansiyon halindeki ilacı hazırlama bilgim var diyen annelerin sadece %46'sı hazırlamayı doğru olarak anlatabildi. Annelerin %6.4'ü ilaçları üzerinde yazan dereceye göre saklamakta ve %42.9'u kullanmadığı ilaçları çöpe atmaktadır. İlacı kullanırken annelerin %74.3'ü saat aralığına her zaman dikkat etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the medical behavior of mothers with children of age 0-12, rational medicine usage and the causes affecting medicine usage. The study was conducted at University of Cukurova Medical Faculty Balcalı Hospital pediatry policlinics between December 2012 and March 2013 by face to face interviews. 30.4% of mothers stated they used medicine prior to admissiont to the hospital. In case of sickness 40.3% of mothers prefer visiting state hospitals first. 32% of mothers do not stop administering antibiotics until suggested dose is completed. 65.4% of them always read the prospectus, 77.3% always check the expiry date and 48.8% always get informed about the dosage of medicine in suspension form. Among mothers who stated that they have knowledge about preparing medicine in suspension form, only 46% correctly described the preparation process. 6.4% of mothers keep the medicine according to the specified temperature and 42.9% dispose the medicine they do not use. While administering the medicine 74.3% of mothers are always mindful of the intervals.