Farklı metotlarla uygulanan kök ucu dolgu materyallerinin mikrosızıntısının ve bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of microleakage and bond strength of root-end filling materials performed with different methods
  1. Tez No: 409642
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜRKCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Periapikal lezyonların etiyolojisi mikrobiyaldir. İntra-radiküler mikroorganizmalar periradiküler dokularda inflamatuar ve immün bir cevaba neden olmaktadır. Endodontik tedavinin asıl amacı kök-kanal sistemindeki bakterileri uzaklaştırmak ve mikrobiyal artıkların periapikal dokulara geçişini engelleyecek etkili bir bariyer sağlamaktır. Kök kanal tedavisinin başarısz olması durumunda kanal tedavisinin yenilenmesi endikedir. Ancak, kök kanal tedavisinin yenilenmesi her zaman mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı bazı durumlarda endodontik cerrahiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu in-vitro çalışmanın amacı Mineral Trioksit Aggregate (MTA) ve BioAggregate'ın konvansiyonel yöntemle veya zirkonya bir pinle kök ucuna uygulanmasının apikal sızıntı üzerine etkilerinin sıvı filtrasyon test yöntemiyle karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada ek olarak push-out test yöntemiyle de deney gruplarının bağlanma dayanımları değerlendirilmiştir. Bu çalışmada 86 adet tek köklü, çekilmiş, taze insan dişi kullanıldı. Pozitif kontrol grubu haricindeki örneklerin tamamına güta perka ve AH Plus kanal patı ile kök kanal tedavisi yapıldı. Pozitif kontrol grubundaki üç örnek sadece güta perka ile dolduruldu. Negatif kontrol grubundaki örneklerin kök uçlarına üç kat tırnak cilası uygulandı. Örneklerin apikal 3 mm'lik kısımları dişin uzun aksına dik olacak şekilde elmas kaplı bir testere ile rezeke edildi. Ultrasonik retro uçlarla 5 mm derinliğinde kök ucu kaviteleri hazırlandı. Örnekler her grupta 20 örnek olacak şekilde randomize 4 gruba ayrıldı. Grup 1-2-3-4 sırasıyla şu şekildedir; MTA, MTA ve zirkonya pin, BioAggregate, BioAggregate ve zirkonya pin. Ultrasonik retro uçla aynı boyutlarda hazırlanan zirkonya pinler parmak basıncıyla MTA veya BioAggregate ile doldurulan kök ucu kavitelerine uygulandı. Örneklerin mikrosızıntı değerlerinin belirlenmesinde sıvı filtrasyon test yöntemi kullanılırken bağlanma dayanımlarını değerlendirmek amacıyla push-out test yöntemi kullanıldı. Veriler SPSS 17.0 programı ile değerlendirildi. Verilerin analizi için tek yönlü varyans analizi ve Post Hoc Tukey HSD testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık seviyesi p≤0.05'dir. Apikal sızıntı çalışmasının sonuçlarına bakıldığında Grup 4'teki örneklerin mikrosızıntı değerleri diğer gruptakilere kıyasla daha düşük bulundu. Sadece Grup 1 ve 4 arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi (p=0,015). Push-out bağlanma dayanımı çalışmasının sonuçlarına bakıldığında ise Grup 4'teki örneklerin bağlanma dayanımları diğer gruptakilere kıyasla daha yüksek bulundu. Grup 1 ve 4 (p=0,005) ile Grup 3 ve 4 (p=0,003) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi. Bu in-vitro çalışmanın sonuçları yeni geliştirilen biyoseramik içerikli bir kök ucu dolgu materyali olan BioAggregate'ın tıkama yeteneğinin ve bağlanma dayanımının MTA' ya eşdeğer olduğunu göstermektedir. Ek olarak, kök ucu kavitesine zirkonya pin uygulaması konvansiyonel kök ucu dolumuna kıyasla daha iyi sonuçlar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aetiology of periapical lesions is microbial. İntra-radicular microorganisms cause an inflammatory and immune response within the periradicular tissues. The mean purpose of endodontic therapy is elimination of bacteria from root canal system and establishment an effective barrier to prevent further passage of microorganisms or their products to the periapical tissue. If root canal therapy fails, retreatment is indicated. However, retreatment is not always possible. Therefore, in some situations, endodontic surgery is necessary. The aim of this in-vitro study was to comparatively evaluate apical leakage of Mineral Trioxide Aggregate (MTA) and BioAggregate application with or without zirconia pins by using fluid filtration test method, and to assess bond strength of these experimental groups by using push-out test method. In this study, eigthy-six extracted single rooted, fresh human teeth were used. All teeth except positive control group were filled with gutta-percha and AH Plus root canal filling materials. Three teeth in the positive control group were filled only with gutta percha. The root apexes of teeth in negative control group were covered with three layers of nail polish. The apical 3 mm of the samples were resected by using diamond saw perpendicular to axis of teeth. The root-end cavities were prepared by using ultrasonic retro tips in 5 mm depth. The specimens were randomly divided into four groups of 20 samples. In group 1-2-3-4, root-end cavities were filled with MTA, BioAggregate, MTA and zirconia pin, BioAggregate and zirconia pin, respectively. Zirconia pins which were prepared at the same size of ultrasonic retro tip were placed into the root-end cavities with digit pressure after the cavities were fiiled with MTA or BioAggregate. The microleakage of samples were tested by using fluid filtration method and the bond strength of different four root-end filling groups were evaluated by using push-out test method. The data were evaluated by using SPSS, 17.0. One-way ANOVA and the Post Hoc Tukey HSD tests were used for the analysis of data. Statistically significant differences among the groups were set at p≤0.05. According to results of our apical leakage study; Group 4 showed lower apical microleakage mean value than the other groups. Statistically significant results observed only between group 1 and 4 (p=0,015). And, according to results of our push-out bond strength study; Group 4 showed higher bond strength mean value than the other groups. Statistically significant results observed between group 1 and 4 (p=0,005), and group 3 and 4 (p=0,003). The result of this in-vitro study showed that the sealing ability and bond strength of new developed bioceramic containing root-end filling material BioAggregate was as good as MTA. In addition, application of zirconia pin in root-end cavities showed better results than conventional root-end filling technique.