Measurement of electron transport chain activities in high risk pregnancy
Riskli gebeliklerdeki plasenta örneklerinde mitokondriyal elektron transport zinciri komplekslerinin aktivite ölçümü
  1. Tez No: 409654
  2. Yazar: MOJTABA BEYRAMZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AKBIYIK, DOÇ. DR. ZELİHA GÜNNUR DİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Patoloji, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Beyramzadeh, M. Riskli gebeliklerdeki plasenta örneklerinde mitokondriyal elektron transport zinciri komplekslerinin aktivite ölçümü. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya Doktora Tezi, Ankara, 2015. Mitokondriyal oksidatif fosforilasyon, plasental fonksiyonlar ve fetal gelişim için önemli enerji kaynağıdır. Bu doktora tezinde, intrauterin gelişme geriliği (IUGG), preeklampsi (PE) ve erken doğum eylemi gibi yüksek riskli gebeliklerde plasental mitokondriyal elektron transport zinciri komplekslerinin aktivitesindeki değişiklik olabileceği hipotezi üzerinde çalışılmıştır. Bu çalışmada, plasenta fonksiyonlarını değerlendirmek üzere mitokondriyal solunum zinciri kompleks aktivitelerinin ölçümü, ayrıca ikili test risk oranı ile solunum zinciri kompleksi aktiviteleri arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, sezaryan ile doğum yapan 42 hamile kadından plasenta örnekleri toplandı; kontrol grubunda 12 normal komplikasyonsuz doğum, çalışma grubunda ise 6 PE, 6 IUGG, 6 ileri yaş (35 yaş üstü), 6 ikiz doğum ve 6 erken doğum eylemi yer aldı. Kompleks I, II-III, IV ve sitrat sentaz enzim aktiviteleri kinetik spektrofotometrik yöntemler kullanılarak ölçüldü. Immulite 2000 ve Prisca yazılımları, ikili test risk oranı ölçümü için kullanıldı. Sağlıklı gebelerin plasenta örneklerindeki solunum zinciri kompleks aktivite ortalamaları (ortalama ± SE), Kompleks I için 31.43 ± 4.17 U/g protein, Kompleks II-III için 23.55 ± 5.2 U/g protein, Kompleks IV için 144.39 ± 21.9 U/g protein ve Sitrat sentaz için 79.9 ± 8.81 U/g protein olarak bulundu. Kompleks I aktivitesi, erken doğum eyleminde kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulundu (p0.05). Kompleks II-III aktivitesi, ileri yaş hariç, PE, IUGG, ikiz gebelik ve erken doğum gruplarında düşük saptandı. Kompleks IV aktivitesi ise ileri yaş grubunda artış gösterdi. Gebeliğin 10-14. haftalarında tüm gebelere ikili tarama testi yapıldı. İkili test risk oranı, çalışma grubunun %43'ünde“cut-off”(1:300) sınırının üzerinde bulundu. Bu gruptaki gebelerin %76'sında kompleks I aktivitesinde, %30'unda ise kompleks II-III aktivitesinde azalma saptandı. Plasental mitokondriyal solunum zinciri komplekslerindeki bozukluklar, gebelikte istenmeyen sonuçlara neden olabilir. İkili teste göre risk oranı yüksek çıkan gebelerin PE, IUGR, pretem eylem açısından daha dikkatli takip edilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Beyramzadeh, M. Measurement of electron transport chain activities in high risk pregnancy. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Ph.D. Thesis in Biochemistry, Ankara, 2015. Mitochondrial oxidative phosphorylation is the key energy source for placental functions and fetal growth. In this PhD thesis, we hypothesised that there may be alterations in mitochondrial electron transport chain complex activities in high risk pregnancies such as intrauterine growth restriction (IUGR), preeclampsia (PE), and preterm deliveries. The purpose of this study was to investigate the function of placenta by measuring mitochondrial respiratory chain complex (RCC) activities, in addition to evaluate the correlation between double test risk ratio and RCC activities. For this purpose placenta samples were collected from 42 pregnant women following elective cesarean section; there were 12 normal uncomplicated pregnancies at term in the control group; 6 PE, 6 IUGR, 6 advanced age (over age 35), 6 twins and 6 preterm deliveries were included in the study group. Complex I, II-III, IV and citrate synthase enzyme activities were measured by kinetic spectrophotometric assays. Immulite 2000 and Prisca software was used for estimation of double test risk ratio. The mean values (means ± SE) for RCC activity in healthy placenta samples were calculated as 31.43 ± 4.17 U/g protein for Complex I, 23.55 ± 5.2 U/g protein for Complex II-III, 144.39 ± 21.9 U/g protein for Complex IV, and 79.9 ± 8.81 U/g protein for CS activity. We have found that Complex I activity in placenta of preterm deliveries was significantly lower than in controls (p0.05). Reduced complex II-III activity was observed in PE, twins, IUGR and preterm deliveries except advanced age groups (p>0.05). Compleks IV activity was higher in advanced age group compared to the controls. Double test was performed for all pregnant women between 10-14th weeks of gestation. Double test risk ratio was above the cut-off limit (1:300) in 43% of the study group. In this high risk group, decreased Complex I and Complex II-III activity was observed in 76% and 30% of the pregnant women, respectively. We can conclude that impaired placental mitochondria RCC functions can lead to adverse pregnancy outcomes. Pregnant women with high risk according to double test should be monitored carefully in terms of PE, IUGR and preterm delivery.