The effects of high intensity interval training on inflammatory cytokines and bone turnover markers in obese women
Yüksek şiddetli aralıklı egzersizin obez kadınlarda inflamatuar sitokinler ve kemik dönüşüm belirteçleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 409653
  2. Yazar: MASOUMEH ALIZADEH OSALOU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞÜKRAN NAZAN KOŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Obez bireylerde düşük düzeyli kronik inflamasyon gözlenmektedir. Obez bireylerde interlökin-1 alfa (IL-1α), tümör nekrozu faktörü alfa (TNF-α), leptin ve C-reaktif protein (CRP) gibi pro-inflomatuar sitokinler artarken, adiponektin gibi anti-inflamatuar sitokinler azalmaktadır. İnflamasyon artışı kemik yıkımını artırırken kemik yapımını azaltmaktadır. Egzersiz ise vücut yağ oranını azaltmakta, obesiteye bağlı inflamasyonu düşürmekte ve kemik sağlığını geliştirmektedir. Ancak, düzenli egzersizin obezite, inflamasyon ve kemik sağlığı üzerine etkilerini birlikte inceleyen çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı yüksek şiddetli aralıklı egzersizin (HIIT) obez kadınlarda inflamatuar sitokinler ve kemik dönüşüm belirteçleri üzerine etkilerini incelemektir. 24 sağlıklı, sedanter obez kadın (vücut kitle indeksi (VKİ): 30-34.99 kg/m2, yaş: 35.76±3.32 yıl) rastgele yöntemle HIIT (n=14) ve Kontol (n=10) gruplarına ayrıldı. HIIT grubu 12 hafta süresince (3 gün/hafta, 40 dk/gün) yüksek şiddetli aralıklı egzersiz yapmıştır. Egzersiz programı öncesi ve sonrası alınan kan örneklerinde IL-1α, TNF-α, leptin ve CRP, osteokalsin (OC), kemik alkalen fosfataz (BALP), tip 1 kollajen çapraz bağlı C telopeptit (CTX) analiz edilmiştir. HIIT uygulaması, vücut ağırlığı, VKİ, maksimum kalp hızı, IL-1α, TNF-α, leptin, CRP ve CTX değerlerini düşürürken (p0.05). Ayrıca, pro-inflamatuar sitokinlerdeki değişimler (TNF-α, IL-1α, leptin and CRP) ile kemik yıkım belirteci CTX'deki değişim arasında pozitif, kemik yapım belirteçlerindeki (OC ve BALP) değişim arasında ise negatif korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity induced chronic low grade inflammation is associated with increased circulating pro-inflammatory markers including Interleukin-1 alpha (IL-1α), tumor necrosis factor alpha (TNF-α), leptin, and C-reactive protein (CRP), and decreased anti-inflammatory markers. Increased pro-inflammatory cytokines may lead to bone resorption by increasing osteoclastogenesis and/or decreasing osteoblastogenesis. Exercise training known to decrease body fat percent, decrease pro-inflammatory cytokines and increase anti-inflammatory cytokines. However, data on the relation among obesity, inflammatory cytokines and bone health is very limited. Thus the purpose of this study was to evaluate the effect of high intensity interval training (HIIT) on inflammatory cytokines and bone turnover markers in obese women. Twenty four healthy, sedentary, obese women (Body mass index (BMI): 30-34.99 kg/m2) and (age: 35.76±3.32 yrs.) engaged in a 12-week HIIT program (3 times/week, 40 min/session). Blood was drawn at baseline and after 12-week and assayed for IL-1α, TNF-α, leptin, and CRP, osteocalcin (OC), bone alkaline phosphatase (BALP), C-terminal telopeptide cross-links of Type 1 collagen (CTX).