Yağlı diyetle beslenen farelerde magnezyumun leptin ve trigliserid düzeylerine etkisi
The effect of magnesium on lepti̇n and tri̇gli̇seri̇de levels i̇n mi̇ce fed wi̇th A fatty diet
  1. Tez No: 409676
  2. Yazar: BAYCAN MOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yağlı Diyetle Beslenen Farelerde Magnezyumun Leptin ve Trigliserid Düzeylerine Etkisi Vücudun birçok biyokimyasal fonksiyonunda rol oynayan magnezyumun (Mg), leptin ve trigliserid düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanan bu çalışmada materyal olarak 2 aylık 39 adet erkek Swiss albino cinsi fare kullanılmıştır. Farelerin vücut ağırlıkları tartılarak 4 gruba ayrılmıştır. Deneysel periyottan önce sırasıyla Grup I (kontrol), Grup II, Grup III ve Grup IV farelerin vücut ağırlıkları 33,91 ± 0,79 g, 31,67±0,26 g, 37,17 ± 0,46 g ve 35,27 ± 0,91 g olarak kaydedilmiştir. Grup I standart pelet yem ve içme suyu ile, Grup II % 31,5 yağ içeren pelet yem ve içme suyu ile, Grup III % 31,5 yağ içeren pelet yem ve 7,5 g/L magnezyum sülfat (MgSO4) içeren su ile, Grup IV standart pelet yem ve 7,5 g/L MgSO4 içeren su ile 12 hafta boyunca beslenmiştir. Beslenme periyodunun sonunda sırasıyla Grup I, Grup II, Grup III ve Grup IV farelerin vücut ağırlıkları 37,70±0,68 g, 40,39±0,28 g, 39,83±0,25 g ve 36,01±1,16 g olarak kaydedildi. Daha sonra anestezi işlemine geçilerek kalpten kan örnekleri alındı ve santrifüj edilerek serumları ayrıldı. Ötenazi işleminden sonra abdominal bölgeden alınan yağ doku örnekleri homojenize edildi. Elde edilen süpernatantlarda leptin, kan serumlarında Mg ve trigliserid analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Magnesium on Leptin and Triglyceride Levels in Mice Fed with a Fatty Diet This study aimed to investigate the effects of magnesium (Mg), playing a role in many biochemical functions of the body, on leptin and triglyceride levels, 2 months-old 39 male Swiss albino mice were used as materials. They were divided into 4 groups by weighing their bodies. Before experimental period, body weights of Group I (control), Group II, Group III and Group IV mice were registered as 33.91 ± 0.79, 31.67 ± 0.26, 37.17 ± 0.46 and 35.27 ± 0.91 g respectively. Group I was fed with standart pellet food and drinking water, Group II was fed with the diet containing 31.5 % oil and drinking water, Group III was fed with the diet containing 31.5 % oil and drinking water containing 7.5 g/L magnesium sulphate (MgSO4) and finally Group IV was fed with standart pellet food and drinking water containing 7.5 g/L MgSO4 for 12 weeks. At the end of feeding period, body weights of Group I, Group II, Group III and Group IV mice were registered as 37.70 ± 0.68, 40.39 ± 0.28, 39.83 ± 0.25 and 36.01 ± 1.16 g respectively. Then blood samples were taken from the heart by passing anesthesia operation and their serum was separated by centrifuging. Fat tissue samples taken from abdominal region were homogenized after the euthanasia operation. Leptin was analysed in the obtained supernatants. Mg and triglyceride were analysed in the blood serum.