Kardiyotomi, Myokard Enfarktüs ve Romatizmal Kardit'li olgularda kalp kası antikorlarının saptanması
  1. Tez No: 40968
  2. Yazar: BEKİR SAMİ KOCAZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FUNDA BABACAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kardiyoloji, Mikrobiyoloji, Cardiology, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Araştırmamızda 30 kardiyotomi, 30 myokard enfarktüs ve kardit- le seyreden 30 ARA'lı toplam 90 hastada indirekt fluoresan antikor (İFA) yöntemiyle kalp kasına karşı oluşan antikor saptanmaya çalışılmıştır. Kar diyotomi ve myokard enfarktüs hastalarında 14., 21 ve 33. günlerde kardit- le seyreden ARA'lı hastalarda ise 1. gün (Hastaneye başvuru günü) 14., 33. günlerde kan alınmıştır. En yüksek otoantikor saptanan hasta grubu % 30 oranla ARA'lı hastalar olup, kardiyotomi ve myokard enfarktüs hasta larının % 23.33'ünde otoantikor saptanmıştır. Kardiyotomi ve myokard enfarktüs hastalarında en yüksek düzeyde otoantikor 2. ve 3. haftalarda; ARA'lı hastalarda ise hastaneye başvurdukları gün alınan kanda saptanmış tır. Kardiyotomi, myokard enfarktüs ve ARA'lı hastalarda otoanti kor bulunmayan gruba göre, bulunan grupta yüksek bir oranda PKHS ve kardit saptanmış; her üç grupta da otoantikorlarla, klinik bulgular arasın da uyumlu bir ilişki belirlenmiştir. Araştırmamızda kardiyotomi hastalarında PKHS oluşumunda, kardiyopulmoner by pass (CPB) süresinin uzunluğunun önemli bir etkileyi ci faktör olduğu da ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In our research we tried to detect antibody produced against myocard in patients with cardiotomy(30), with myocard infarction (MI)(30), and with acute rheumatic fever (ARF)(30) presenting with carditis by indirect-fluorescence antibody (IFA) method. Blood samples have been taken from patients with cardiotomy and MI on the days 14., 21. and 33. and from patients with ARF on the first day of admission and on the days 14 and 33. Autoantibody was detected with the highest ratio of 30% in patients with ARF and of 23.33% in patients with cardiotomy and MI cases. While antibody was detected on 2. and 3. weeks in cardiotomy and MI cases, it was demonstrated on the first day of admission in ARF patients. PCIS and carditis were developed in a high proportion in cardiotomy, MI and ARF cases with autoantibody when compared with those cases without and, thus a close relationship was presented between the clinical findings and the presence of autoantibody. Our research showed that in the patients with cardiotomy the development of PCIS was effected by an important factor known as the cardiopulmoner bypass (CPB) time.