Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi dahili yoğun bakım kliniğinde yatan hastalarda serum albumin düzeyi ile mortalite arasındaki ilişki
Relationship between the level of serum albumin and mortality of patients hospitalized in internal intensive care clinic of Trakya University Medical school-
- Tez No: 409705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN İNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Albumin plazma; onkotik basıncının büyük kısmından sorumlu ve aynı zamanda negatif akut faz reaktanı olan, bir çok ek fonksiyonu bulunan bir plazma proteinidir. Metabolik ve travmatik stress durumlarında, vücutta ortaya çıkan inflamatuvar sitokinler albumin üzerine negatif etki göstermekte ve serum albumin seviyelerinde düşüş meydana getirmektedir. Albumin düzeyleri hem akut faz reaktanı olarak hastanın, metabolik durumunun ve organ fonksiyonlarının (karaciğer gibi) dolaylı bir göstergesi olarak hasta genel durumu hakkında bilgi verici bir parametredir. Çeşitli hastalık gruplarında derece belirteci olarak yer bulmuştur. Ayrıca bir çok ilaç ve hormon albumine bağlı olarak taşınmaktadır. Dolayısıyla normal düzeyleri, sistemlerin sağkalımı açısından önemlidir. Bu açıdan benzer şekilde kabaca, yoğun bakım hastalarında da gidişatı etkileyebilecek, veya öngörebilecek basit bir belirteç olarak kullanılabilirliğinin sorgulanması yerinde olabilecektir. Planlanan çalışmada dahili yoğun bakımda yatarak tedavi almış olan hastaların, serum albumin düzeyleri ile mortalite arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Merkezi Hastanesi İç Hastalıkları ABDYoğun Bakım BD Kliniği'nde 01.01.2012 ila 31.12.2012 tarihleri arasında herhangi bir tanı ile yatarak tedavi görmüş olan, 18-70 yaş arası, kadın ve erkek hasta verileri geriye dönük olarak taranmıştır. Hastaların; yaş, cinsiyet, yatış tanısı, yatış süresi ve sonlanım durumları belirlenmiş, yatış günü çalışılmış olan Albümin(mg/dl) değerleri ortak bir veri tabanında toplanmıştır. Hasta yatış süresi“28 günlük”izlem ve mortalite olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Albumin, which is responsible for the majority of plasma oncotic pressure, also has acute phase reactant and many additional functions. It is a plasma protein. Under the condition of traumatic and metabolic stress, inflammatory cytokines appearing on the body show a negative effect upon albumin and cause a decrease in the level of serum albumin. Albumin levels, as well as showing acute phase reactant of a patient's metabolic condition and indirectly being an indicator of organ functions (like the liver), are also a parameter that lets us work out a patient's general condition. In various types of illness groups, it acts as a degree indicator. Moreover, many medicines and hormones are dependant on being transported by albumin. Therefore, regular levels of albumin are important on the survival of body systems. In this respect, for patients in intensive care units, it might be better to work with albumin due to its availability and because of its ability of being a simple indicator. On this planned study, the goal is to search for the relationship between mortality and serum albumin levels of patients in the intensive care unit. Data from the 18-70 age range, male and female, treated from 01.01.2012 to 31.12.2012, with any diagnosis, in the Intensive Care Unit of Trakya University Medical Faculty Hospital, Education And Research Centre and the Internal Medicine Department was used. In this study, it is accepted that patient stay time is '28 days' observation and mortality. After acceptance and working criteria a total of 166 patients, whose average age was 64, 9±16, 5 (male 64, 5±16, 2 and female 65, 1±16, 2), was included in the study. With regard to patient mortality, neither Student-T test nor Correlation Analysis, states any relation according to patient age, gender or stay-time.