İzole rat aortasında fasudilin vazodilatasyon etkisinin sodyum nitroprussid ve papaverin ile karşılaştırılması
Comparison of vasodilatation effect of fasudil with sodium nitroprusside and papaverine in isolated rat aorta
  1. Tez No: 409706
  2. Yazar: AHMET İLKSOY TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERCHAT-SERHAT CHOUSEIN-HÜSEYİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kardiyovasküler hastalıklarda genel nedenler arasında ateroskleroz ve endotelyal disfonksiyon önemli bir yer teşkil ederler. Gerek periferik arter hastalığı gerekse koroner arter hastalığında vazodilatasyon sağlamak ve vazospazmı engellemek temel tedavi amaçlarıdır. Bu konuda genel kabul görmüş ve kullanılan ilaçların yanına zaten beyin cerrahi alanında kullanılan bir molekül olan fasudilin bir alternatif olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmanın amacı fasudilin vazodilasyon etkisinin, papaverin ve sodyum nitroprussid ile rat aorta halkalarında izole organ banyosu düzeneğinde in vitro olarak karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada Mart 2015 ve Mayıs 2015 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deney Hayvanları Birimi'nden temin edilen ortalama 3-6 aylık 45 adet Wistar tipi erkek rat torasik aortalarından elde edilen vasküler halkalar kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda fasudilin 10-9 M - 10-4 M konsantrasyon aralığında rat aortu üzerinde artan konsantrasyonlarında doza bağımlı bir gevşeme yanıtına neden olduğunu gözledik. Ayrıca bu yanıtların endotelli preparatlarda papaverine yakın olduğunu gözledik. Fasudilin endotelsiz preparatlarda daha düşük bir gevşeme yanıtı oluşturduğu görüldü ve bundan fasudilin hem endotel hem de damar düz kası üzerinde etkili olduğu sonucuna varıldı. Bu araştırmamız sonucunda aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar, periferik damar hastalıkları gibi birçok kardiyovasküler hastalığın tedavisinde kullanılan, iskemiyi önlediği ve iyileştirici özelliği olduğu gösterilmiş olan papaverin ve sodyum nitroprussid yanında fasudil isimli molekülün gelecekte iyi bir alternatif olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Atherosklerozis and endotelial dysfunction have importance in general reasons of cardiovascular diseases. Preventing vasospasm and providing vasodilatation are main treatment goals in both peripheral arterial disease and coronary arterial disease. Fasudil which is a molecule already in use neurosurgery, is also thought to be an alternative of accepted and used medicines in this subject. Purpose of this study is comparison of vasodilatation effect of fasudil with papaverin and sodium nitroprusside in isolated tissue bath manifold in vitro on rat aorta rings. Vascular rings which were obtained from average 3-6 months aged 45 Wistar type male rats these supplied from Trakya University Medicine Faculty, Experimental Animals Unit, were used in this study March 2015 between May 2015. At the end of this study; we observed that fasudil caused dose- dependent relaxation responses at the growing concentrations between 10-9 M -10-4 M on rat aorta. Furthermore, we observed these responses were close to papaverin on endothelialized preparates. Fewer relaxation responses of fasudil on de-endothelialized preparates were observed and the fact that fasudil was effective on both endothelium and vascular smooth muscle was concluded. As a result of the study, molecule named fasudil is thought to be a good alternative to papaverin and sodium nitroprusside which had proven feature of preventing and healing ischemia, were used on treatments of many diseases like atherosclerotic cardiovascular diseases, peripheral vascular diseases in future.