Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi dahili yoğun bakım kliniğinde yatan hastalarda mekanik ventilatörde kalış süresi ile mortalite arasındaki ilişki
Relation between length of mechanic ventiltaion and mortality in intensive care unit patients of Trakya University Medical Faculty
- Tez No: 429091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN İNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Mekanik ventilasyon yoğun bakım ünitelerinde kullanılan en önemli yaşam destek tedavilerinden birisidir. Hayat kurtarıcı bir yöntem olsa da komplikasyonlara sebep olabilen bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle mekanik ventilatörde kalış süresinin hasta mortalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada da APACHE II skoru ile eşlenen hastaların mekanik ventilatörde kalış süresi ile mortalite arasındaki ilişki araştırılmıştır. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Merkezi Hastanesi İç Hastalıkları ABD Yoğun Bakım BD Kliniği'nde 01.01.2012 ila 31.12.2012 tarihleri arasında herhangi bir tanı ile yatarak tedavi görmüş olan hasta verileri geriye dönük olarak taranmıştır. Hastaların; yaş (yıl), cinsiyet (kadın/erkek), yatış süresi (gün), mekanik ventilatöre bağlı kaldıkları süre (gün), Acute Physiologic and Chronic Health Evaluation II (APACHE II) skorları ve sonlanım durumları (ölüm/taburcu) ortak bir veri tabanında toplanmıştır. Çalışmadan dışlama şartları uygulandığında; ortalama yaşı 61,7±13,6 olan toplam 88 hastanın verileri çalışmaya alınmıştır. Cinsiyet dağılımları kadın: 30, erkek: 58 olarak saptanmıştır. Hastaların 35'i taburcu olmuş, 53'ü ölüm ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mechanic ventilation is one of the most important life support therapies used in intensive care units. That serves a life saving therapy option, even may cause some complications. Thereafter needed to elucidate effect of mechanical ventilation lenght on patient mortality. Hereby it was investigated the effect of mechanical ventilation lenght on mortality in patients weighed by APACHE II scores. Medical records of patients, who admitted to Trakya University Medical Faculty Research Hospital Intensive Care Unit of Internal Medicine Department due to any diagnosis inbetween 01.01.2012 and 12.31.2012, were collected retrospectively. Patients' age (years), gender (male/female), lenght of stay (days), lenght on mechanical ventilation (days), Acute Physiologic and Chronic Health Evaluation II (APACHE II) scores and mortality (died/discharged) data were collected in a common database. Sieved after exclusion criteria; 88 patients' data whose mean age was 61.7±13.6 years included into the study. Gender differentiated as by 30 female and 58 males. Eventhough 35 patients discharged, 53 were died.