Farklı başlatıcılar beraberinde latex'in fotovulkanizasyonu
Photovulcanization of latex with different initiator
  1. Tez No: 409716
  2. Yazar: MELİKE ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS ARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Fotopolimerizasyon işlemi özellikle endüstriyel alanda çok kullanılan bir yöntemdir. Fotopolimerizasyon reksiyonları sıvı malzemelerin katıya dönüştüğü reaksiyonlardır ve bu reaksiyonlarda en önemli bileşen fotobaşlatıcıdır. Doğal kauçuğun tiyol-en reaksiyonları aracılığıyla fotokimyasal olarak vulkanizasyonu, zararlı proses maddelerinin uzaklaştırılması açısından kullanılan yeni bir yaklaşımdır. Çapraz bağlanma reaksiyonları; seçilen fotobaşlatıcının UV ışıkla uyarılmasını içerir; bu da tiyol-enin katılma reaksiyonu sonucunda tiyo-eter bağlarının oluşumasına izin verir. Fotokimyasal proses sadece vulkanizasyonun oluşumuna kolaylık sağlamaz, ayrıca endüstriyel açıdan da iyi yapılandırılmış bir yöntemdir. Tek bileşenli II. Tip fotobaşlatıcı özelliği olan 2- Merkaptotiyokzanton (TX-SH) etkin fotobaşlatma verimine sahiptir ve tek bileşenli doğası, TX-SH' ın hem triplet fotobaşaltıcı hem de hidrojen verici olarak kullanılmasına olanak tanır. Bu yüzden TXSH reaksiyonun başlatılması için herhangi bir yardımcı başlatıcıya gereksinim duymaz. Bu fotobaşlatıcı ile başlayan polimerizasyon mekanizması, temel haldeki TX-SH'ın ışık ile uyarılarak 3TX-SH* triplet haline geçmesi, artan enerjisiyle kendi üzerinden H alınımıyla beraber tiyil radikalini oluşturması ve ardından da monomere katılmasıyla oluşur ve α-parçalanmaya uğradıklarından oksijenin olumsuz etkisinden etkilenmezler. Bu çalışmada II. Tip bir fotobaşlatıcı olan 2- Merkaptotiyokzantonun (TX-SH) NR lateksin kürleştirilmesinde etkisi incelenerek ikili fotobaşlatma sistemleriyle kıyaslanmıştır. İkili fotobaşlatma sistemleri; tiyokzantonun (TX); tiyofenol (Ph-SH), 1,2benzenditiyol (Ph-(SH)2) ve trimetilolpropan tris(3-merkaptopropiyonat) (TTMP) yardımcı başlatıcıları beraberinde hazırlanan formülasyonları ile gerçekleştirilmiştir. TXSH fotobaşlatma mekanizmasına göre oluşan tiyol radikallerinin NR lateksin foto vulkanizasyonundaki etkisi zamana bağlı FT-IR spektroskopisi yöntemi kullanılarak incelendi. Fotovulkanizasyon sonucu elde edilen filmlerin mekanik özellikleri gerilmeuzama testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Photopolymerization process is a widely process that used in industrial fields especially. Photopolymerization reactions are converting reactions which is converting liquid to solid and photoinitiators are the most important component in this reactions. Photochemical curing reaction through the thiol natural rubber, a new approach is used for the removal of harmful substances process. Cross-linking reactions; includes UV light excitation of the selected photoinitiator; which reacts thiol-ene join allows the formation of thio-ether bonds. The process is not only provide convenience to the formation of photochemical curing but also a well-structured method in the industry. One component II. type 2-Mercaptothioxanthone (TX-SH) which has an effective photoinitiator feature and TX-SH 's single-component nature allow both triplet photo sensitizers and to be used as hydrogen donor. Therefore TX-SH does not need any auxiliary initiator to initiate the reaction. The mechanism of polymerization photoinitiator starting with this basic state pass into triplets 3TX-SH* by TX-SH stimulated by light, with rising energy through their creation with the H radical thiyl intake and then formed by joining monomers and α-fragmentation are not affected because they suffer the negative effects of oxygen. In this study, single componented II.type 2-Mercaptothioxanthone which is a photoinitiator examining the impact on curing NR latex, compared with binary photoinitiator systems. Binary photoinitiator systems were performed formulation of thioxanthone of thiophenol, 1,2benzenedithiole and trimethylolpropane tris (3-mercaptopropionate) auxiliary initiators. Thiol radicals that generated by the TX-SH photoinitiator mechanism of the effect of the NR latex photo-curing, were analyzed by using a time-based effects of FTIR spectroscopy in photo curing method. The mechanical properties of the films obtained photo-curing was evaluated by uniaxial stress-strain test.