Pakistan Devleti'nin kuruluşu
The establishment of the State of Pakistan
  1. Tez No: 874739
  2. Yazar: ÇİĞDEM ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DURAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
İngilizlerin Hint alt kıtada uyguladıkları sistemin işleyişi ve gelişimi Pakistan Devleti'nin kuruluş sürecinde önemli rol oynamıştır. Ticaret amacıyla alt kıtaya gelen İngilizler ilerleyen süreçte yavaş ve sistemli bir şekilde bölgenin yönetim mekanizmasını ele geçirmişlerdir. Bölgenin hâkimiyetini ele geçiren İngilizler kendi düzen ve sistemlerini kurarken zamanla ahalinin manevi değerlerini de değiştiren kanunlar da yapmaya başlamışlardır. Bölgenin hâkim iki dini grubu olan Hindu ve Müslüman geleneklerinin değiştirilmeye çalışılması ahalide büyük endişeye ve tepkiye yol açmıştır. Nitekim bu arada özellikle artan milliyetçilik hareketleri, teknolojik gelişmeler ve eğitimin artması Hint milliyetçisi lider bir grubun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Hint alt kıtasında İngiliz emperyalizmine karşı başlayan bağımsızlık süreci, İngiliz hükümetinin uygulamaları nedeniyle yerini bir süre sonra Hindu ve Müslüman çatışmasına bırakmıştır. Özellikle İngilizler, Hindistan'ın farklı bölgelerinde farklı yönetim yapıları oluşturarak yerel kimlikleri ve bölgesel ayrımları güçlendirmişlerdir. Aynı zamanda yönetim, ekonomi gibi devletin üst kademelerinde Hindu kesime daha fazla yer verilirken, bazı eyaletlerde Müslüman kesime daha fazla söz hakkı verilmiştir. Hindu ve Müslümanlar arasındaki gerilim ve çatışmayı arttıran gelişmeler olmuştur. Hindistan Kongre Partisinin sadece Hindu haklarını dile getiren bir parti hüviyetinde olması, Müslüman Birliği Partisinin sadece Müslümanların haklarını savunan bir parti hüviyetinde olması, Bengal'in bölünmesi hadisesi, ayrı seçmenlerin ortaya çıkması, bunların en önemlileridir. Artan bu çatışmalar İngilizlere karşı verilen bağımsızlık sürecinin beraberinde din temelli iki devletin kurulmasına da neden olmuştur. Müslümanların Hindistan'da azınlık olması ve siyasi temsil konusundaki endişeleri, Müslüman liderlerin Pakistan'ın kurulması talebini güçlendirdi. Bilhassa daha önce iktidarı İngilizlere kaptırmış olmaları şimdi ise Hindulara kaptırma korkusu onları bir araya getirmede etkin rol oynamıştır. Müslümanlar, İslami kimliklerini ve haklarını korumak için çeşitli hareketler başlattılar. Özellikle başlangıçta cemaatler etrafında birleşen Müslüman ahali daha sonra Müslüman Birliği Partisi öncülüğünde bağımsızlık sürecini sürdürmüştür. Önde gelen Müslüman liderlerin, özellikle Muhammad Ali Cinnah'ın liderliği altında, Pakistan fikrini savunmaları ve mücadele etmeleri, bağımsızlık sürecini hızlandırdı. Nitekim bu arada Hindu ve Müslüman topluluklar arasındaki gerilim ve çatışmalar iki toplum arasındaki ayrılığı derinleştirdi ve Pakistan'ın kuruşunu hızlandırdı. Pakistan Devleti'nin kuruluşu, Hindistan'da yaşayan Müslümanların dini ve kültürel kimliklerini koruma ve İslami yasalar altında bir devlet oluşturma arzusunun bir sonucudur. Müslümanların dini kimliğini ve kültürlerini koruma çabalarının bir sonucu olarak başlatılan istiklal mücadelesi II. Dünya Savaşı'nın da verdiği ortamdan istifade ile hızlanmıştır. II. Dünya savaşı İngiliz sömürge idaresinin zayıflamasına ve bağımsızlığın kaçınılmaz hale gelmesine katkıda bulunmuştur. Nitekim 15 Ağustos 1947 tarihinde İngiliz himayesinde sınırlar, askeri ve maddi kaynaklara kadar onların belirlediği ölçüler neticesinde Pakistan ve Hindistan devleti kuruldu.
Özet (Çeviri)
The operation and development of the system implemented by the British in the Indian subcontinent played an important role in the establishment process of the State of Pakistan. The British, who came to the subcontinent for trade purposes, slowly and systematically took over the administrative mechanism of the region in the following process. While the British, who took control of the region, established their own order and system, they also started to make laws that changed the moral values of the people over time. The attempts to change the Hindu and Muslim traditions, the two dominant religious groups of the region, caused great concern and reaction among the people. As a matter of fact, in the meantime, especially the increasing nationalist movements, technological developments and the increase in education led to the emergence of a leading Indian nationalist group. The independence process that started in the Indian subcontinent against British imperialism was soon replaced by Hindu and Muslim conflict due to the practices of the British government. In particular, the British strengthened local identities and regional divisions by creating different administrative structures in different parts of India. At the same time, while the Hindu section was given more place in the upper echelons of the state such as administration and economy, the Muslim section was given more say in some states. There were developments that increased the tension and conflict between Hindus and Muslims. The fact that the Indian Congress Party was a party that only expressed Hindu rights, the Muslim League Party was a party that only defended the rights of Muslims, the partition of Bengal, the emergence of separate electorates are the most important of these. These increasing conflicts led to the establishment of two states based on religion along with the independence process against the British. The fact that Muslims were a minority in India and their concerns about political representation strengthened Muslim leaders' demand for the creation of Pakistan. In particular, the fact that they had previously lost power to the British and now the fear of losing it to the Hindus played an effective role in bringing them together. Muslims started various movements to protect their Islamic identity and rights. In particular, the Muslim community, which initially united around the communities, later continued the process of independence under the leadership of the Muslim League Party. The defence and struggle of the idea of Pakistan by prominent Muslim leaders, particularly under the leadership of Muhammad Ali Jinnah, accelerated the process of independence. In the meantime, tensions and conflicts between the Hindu and Muslim communities deepened the rift between the two communities and accelerated the establishment of Pakistan. The establishment of the State of Pakistan is a result of the desire of Muslims living in India to protect their religious and cultural identity and to create a state under Islamic laws. The struggle for independence, which was initiated as a result of the efforts of Muslims to protect their religious identity and culture, accelerated with the benefit of the environment provided by World War II. World War II contributed to the weakening of the British colonial administration and made independence inevitable. As a matter of fact, on 15 August 1947, the states of Pakistan and India were established under British auspices, with borders, military and material resources determined by them.