Hassas yüzeyli metal levhaların paketlenmesinde kullanılacak hava yüzdürme ve yastıklama sisteminin tasarımı
Design of air floatation and cushioning system which will be used in packing of sensitive surfaced metal sheets
- Tez No: 409765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ERDEM BOĞOÇLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Proje kapsamında yurt içinde imalatı bulunmayan hassas yüzeyli malzeme işleme kabiliyetine sahip otomatik metal levha istifleme ve paketleme makinesi üretilecektir. Bu makine ile yurt dışından ithal edilen ve hassas yüzeyli malzeme işlemede kullanılan boy kesme hatlarındaki istifleme ve paketleme makinesi talebinin karşılanması hedeflenmektedir. Otomatik istifleme ve paketleme makinesi kullanılması sayesinde üretimde hız, kalite ve verimliliği artırmanın yanı sıra hassas yüzey kalitesi istenen malzemelerin de işlenebilmesiyle kaliteli bir paketleme makinesi için proje doğrultusunda tez çalışmasında otomatik istifleme ve paketleme makinesinde kullanılacak hava yüzdürme ve yastıklama sistemi üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Prosesde, metal levhaların istifleme aşamasında çizilmesi ve herhangi bir hasara uğraması yüzey kalitesine zarar vermektedir. İstifleme aşamasında metal levhalar yürüyen bandlar üzerinden paketlenmesi gereken bölgeye gelmektedir. Burada bandlardan paketlendiği bölüme gelen metal levhalar birbiri üzerine düşmektedir. Düşme esnasında metal levhalar birbirlerine sürtünerek temas etmektedirler. Bu temas sırasında da istenmeyen çizilmeler ve hasarlar meydana gelmektedir. Bununla birlikte paketleme esnasında metal levhalara insan elinin değmesi de levhaların zarar görmesine yol açmaktadır. Hava yastıklama sistemi sayesinde metal levhalar hava ile yüzdürülerek diğer levhanın üzerine yumuşak bir düşüş sağlanacaktır. Aynı zamanda metal levhanın diğer levhanın yüzeyine sürtünerek ilerlemesi de hava sistemi ile önlenecektir. Bu çalışmanın amacı hassas yüzeyli metal levhaların istifleme aşamasında hesaplamalı akışkanlar dinamiği ve sonlu elemanlar yöntemi ile istifleme sırasındaki davranışının incelenmesi ve iyileştirilmesidir. Hesaplamalı akışkanları dinamiği için ANSYS programında analizler yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our project's objective is to manufacture an automatic stacking and packing machine for sheet metals with critical surface sensitivity which is currently not being manufactured domestically. We aim to meet the demand for currently imported stacking and packing machines in cut to length lines for sheet metals with critical surface sensitivity. By using an automatic stacking and packing machine; there is an increase in operation speed, quality and efficiency. And also, by processing of sensitive surface quality materials, for qualified stacking machine, there has been an investigation of air cushion and air floatation system an automatic stacking and packing machine in this thesis. In prosess, scoring of metal sheets and facing with any damage while stacking it, deface surface quality of metal sheets. At the stacking step, metal sheets reach package area by rolling on conveyor. In this area metal sheets drops step by step to each others surface. During droping, metal sheets touch each other with friction. And while this touch happen unwanted scorings and damage occurs. In addition, while packing; any of human hand touch is also debilitative. By the help of air cushioning system metal sheets will float with the help of air and then it is going to drop to other sheet's surface softly. By the way, the friction which occurs because of metal sheets touch to each other will be prevented. The aim of this thesis is, an investigation and improvement of prosess steps of sensitive surface metal sheets stacking by using CFD and Finite Element Method. For CFD, analyses has been carried out in ANSYS programme and results has been compared.