Hassas kesmeyi etkileyen konstrüksiyon parametreleri
Construction parameters affecting a fineblanking
  1. Tez No: 243922
  2. Yazar: FARID RUSTAMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BOZACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bilindiği gibi sac metal kalıpları ile kesilen parçalarda her zaman istenen kesme yüzey kalitesielde edilmeyebilir. Bu, çeşitli tasarım hatlarının dışında klasik kesme yönteminde dekaynaklanmaktadır. Hassas kesme kalıpçılık tekniği bu problemi çözmüştür. Klasik kesmekalıplarında elde edilmeyen yüzey kalitesine ulaşılmıştır. Klasik kesmede kesilen parçanın birbölümü kesilme yüzeyini bir bölümü ise kopma bölümünü oluşturmaktadır, hassas kesmedeise parçanın kesilme yüzeyinin tamamen kesilmeye uğradığı görülmektedir.Hassas kesme, tüm malzeme kalınlığı boyunca temiz kesilme yüzeyinin tek kesmeoperasyonu ile elde edilebildiği bir presleme işlemidir. Bu yöntemin 1920'li yıllarda gidenuzun bir araştırma geçmişi vardı. Geçmiş yıllarda hassas kesme yöntemi ile 1 ile 3 mmkalınlıktaki saçları hassas olarak kesilebilirken günümüzde 20 mm 'ye kadar olanmalzemelerde hassas kesme işlemi yapılabilmektedir.İş parçaların kullanım yeri gereği kesilen malzeme kenarının düzgün ve parlak olmasıistenmektedir, bu yüzden ilave bir işçilikle (yüzey taşlama, vibrasyon çapak alma vb.)yöntemlerle yüzey pürüzlüğün ve çapağın giderilmesi zorunludur, hassas kesme ikinci bir ekişlem ortadan kaldırmaktadır.
Özet (Çeviri)
As is known, cut sheet metal parts and molds always achieve the desired surface quality maynot be cut. This is different than conventional cutting methods in the design lines are due. Hassolved this problem fine blanking molding technique. Not obtained in the classic mold cuttingsurface quality has been reached. Cut a section of track in the classic rat interrupts the rupturesurface portion constitutes a part, fine blanking the track surface being cut is seen that the visitto be completely cut off.Fine blanking, clean cut through all the material thickness of the surface to be obtained bycutting operations can be only one pressing procedure. These methods go a long research inthe 1920s had passed. In the past years with fine balnking methods 1 and 3 mm thickness andhair cut precisely today 20 mm until the material can be made fıne blanking.Business use of parts required in cutting edge material is smooth and glossy wants, so with anadditional labor (surface grinding, vibratory deburring, etc..) Ways surface roughness and theelimination of burrs are required, fine blanking, a second additional processing is eliminated.