Bir eğrinin yüzey üzerine merkezil izdüşümü üzerine
On the central projection of a curve onto surface
- Tez No: 409767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DÜLDÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, literatür özeti ve tezin amacı verilmiştir. İkinci bölümde tasarı geometri ile sayısal analizin bazı temel kavramlarına yer verilmiştir. Ayrıca eğriler ve yüzeylerle ilgili bazı temel tanımlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde, ikinci dereceden Taylor açılımı kullanılarak bir parametrik eğrinin bir parametrik yüzey üzerine dik izdüşümü tanıtılmıştır. Dik izdüşüm eğrisi için oluşan kesme hatası hesaplanmıştır. Dördüncü bölüm tezin orijinal kısmıdır. Dördüncü bölümde 3-boyutlu Öklid uzayında ikinci dereceden Taylor açılımı kullanılarak bir parametrik eğrinin bir parametrik yüzey üzerine merkezil izdüşümü araştırılmıştır. Oluşan kesme hatası hesaplanarak çeşitli örnekler verilmiştir. Beşinci bölüm ise sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five sections. In the first chapter literature summary and the purpose of the thesis are given. The second section includes some basic concepts of descriptive geometry and numerical analysis. Also, some basic definitions of curves and surfaces are mentioned. In the third section, orthogonal projection of a parametric curve onto a parametric surface is introduced by using Taylor expansion up to second order. Resultant truncation error is calculated for orthogonal projection curve. The fourth section is original part of the thesis. In the fourth section, central projection of a parametric curve onto a parametric surface is researched by using Taylor expansion up to second order in Euclidean 3-space. Truncation error is calculated, some examples are given. Fifth chapter consists of conclusions and suggestions.