Performance evaluation of voice transmission over LTE
LTE üzerinden ses transmisyonu performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 409768
  2. Yazar: ATEF HAMOUD MOHAMMED AL-KOTAFİ AL-ABDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANSAL GÜÇLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Uzun Süreli Evrim (LTE-Long Term Evolution) hücresel geniş bant şebekelerinde, dördüncü nesil (4G) teknolojisi, yüksek hızlı veri için talebin sürekli artması nedeniyle giderek popüler olmuştur. Günümüzde, hücresel sistemler kullanıcıların taleplerini karşılamak için çeşitli uygulamalara olanak sağlıyor (ses, video, internette gezinti, dosya indirme ve yükleme, vb gibi). LTE IP paket anahtarlamalı ağlarında gerçek zamanlı uygulamalar (ses gibi) için güvenilir ve etkilli bir aktarım yoluna ihtiyacı vardır. Burada servis kalitesi (QoS) mekanizması LTE üzerinden ses (VoLTE) transmisyonu performansını artırmak için istenen bir çözüm olarak uygulanır. Ne yazık ki LTE ağ kaynakları paylaşılmakta ve sınırlı, özellikle radyo kaynaklarında, sofistike yönetim şemalarına ihtiyaç duyulur. Bu nedenle bütün ağın kapasitesini ve sistem performansını artırmak için, radyo kanalının verimliliğinden faydalanılması zamanlama prosedurü ve kaynak paylaşımının önünde ciddi zorluklar teşkil ediyor. Buna ek olarak, LTE için ses ve diğer veri trafiğinin aynı radyo erişimi ve çekirdek ağları üzerinden olması bir diğer sorun olarak öne çıkıyor. Bu nedenle kaliteli bir performans için ses ve diğer veri servislerinin (servis kalitesi) kaynaklar dağıtımının ve zamanlamasının etkili bir yol üzerinden yapılması gerekiyor. Radyo kontrol sinyallerinin ve üst katman protokollerinin ek bilgisinin, eşzamanlı kullancılar ile küçük paketler (ses gibi) arasındaki bağı birleştirip sistem veri kapasitesi sınırlandırılabilir. Burada radyo kontrol sinyallerinin kullanımın azaltılmasına yardımcı olmak ve protokol ek bilgisinin sıkıştırılması için yeni tekniklere ihtiyacı vardır. Bu tez çalışmasında kapasite, throughput ve uçtan uca performans üzerindeki etkin kaynakları değerlendirmek, LTE üzerinden ses transmisyonu performansını artırmak amaçlanıyor. Sonuçlarda radyo kanal bandı artırılarak sistem kapasitenin artırıldığını gösteriyor. Bununla beraber radyo kanalları iyi durumda olduğunda ve ek kontrol bilgisi azaltıldığında throughput da artıyor. Etkili bir zamanlama ve servis kalitesi özellikle yoğun dönemlerde iyi bir performans sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Long Term Evolution (LTE) has become popular in the cellular broadband networks, 4th generation (4G) technology, due to the continuous increase in demand for high speed data. Nowadays, cellular systems provide a variety of applications to satisfy the users' demands such as voice, video, HTTP, FTP etc. Real-time applications in the LTE IP-packet based network, like voice, need a reliable and efficient transmission way, where the quality of service (QoS) mechanism is deployed as a desired solution to enhance the performance of transmitting voice over LTE (VoLTE). Unfortunately, the LTE network resources are shared and limited, and thus need sophisticated management schemes, especially radio resources. Therefore, there is a strong challenge beyond scheduling procedure and resource allocation in order to improve system performance by increasing spectral efficiency of the radio interface and hence improve overall network capacity. LTE has another challenge owing to the fact that both voice and data traffic have to be carried over the same shared radio access and core networks. Therefore, the resources of both access and core networks need to be allocated and scheduled in an efficient way to guarantee a good performance for both voice and other data services (quality of service). The overheads of radio control signals and high-layer protocols' headers could be a bottleneck and limit the system data capacity and throughput with a high number of simultaneous users and small packets like voice. Therefore, there is a great requirement for techniques which help to lower the using of radio control signals, and further techniques to compress the protocols' headers. In this thesis, it is mainly aimed to evaluate the impact of several issues on the capacity, throughput and end-to-end performance for voice transmission over LTE networks. The issues of concern are related to the channel bandwidth, radio channel condition, overheads, resources allocation efficiency and quality of service in LTE. The results clarify that capacity is improved by increasing the channel bandwidth, whereas the throughput is enhanced by reducing the overheads and when the radio channels are in better conditions. The efficient scheduling and quality of service can maintain a good performance for VoLTE especially in congested cases.