Katılarda raman piklerinin sıcaklığa bağlı olarak kayması ve genişlemesi modellerindeki farklılıkların incelenmesi
Investigation diffirances of temprature dependent broadening and frequancy shifts models on raman scattering
- Tez No: 409774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada kristallerde Raman piklerinin sıcaklığa bağlı olarak kayması ve genişlemesi modelleri ele alınmıştır. Bu modellerin kullanımı sonucunda literatürde farklı kullanım denklemleri olduğu görülmüştür. Bunun için genel olarak kristallerdeki titreşimler hem klasik hem de kuantum fiziksel olarak incelenmiş buradan da anharmoniklik konusu gözden geçirilmiştir. Anharmonik konusunda iki tane model söz konusudur: Bunlar Cowley modeli ve Klemens modelidir. Bu iki modele Balkanski'nin ve Menendez'in yaptığı modifikasyonlar anlatılmış ve piklerin sıcaklığa bağlığı yeniden ele alınmıştır. Bu çalışmada, teorik olarak Balkanski'nin türettiği denklem geçerliliğini korumakla beraber, bu denkleme bir sabit ekleme sureti ile yapılan ekin gereksiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, models of temperature dependent frequency shifts and line widths in crystals were handled. As a result of using this models, different equations were seen in the literature. For understanding the difference between these equations, first equations of vibrations on crystals were considered classically and quantum mechanically same time than subject of anharmonicity were handled. There are two models explaining anharmonicity in crystals. These are Cowley model and Klemens model. Some Adition made by Balkanski and Menendez to those two models were explained and temperature dependence of peaks were handled. In this study, equations derived by Balkanski are seen still valid; however, using derived new equation which reproduced by adding a constant to Balkanski equation was seen as unnecessary.