Yapay kemik olarak kullanılabilen biyosilikalı Sr ve Mo katkılı 45S5 biyoaktif camların üretimi
Production of Sr and Mo doped 45S5 bioactive glasses using biosilicate for artificial bone
- Tez No: 409787
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Biyoaktif camlar; kemik kırıklarının veya çatlaklarının tedavisinde kemik dolgu malzemesi olarak kullanılan, yüksek biyoaktivitesi sayesinde yüzeyinde hidroksiapatit benzeri tabaka oluşumuna izin veren ve bu sayede yumuşak ve sert dokuya sıkı bağlanabilen biyomalzemelerdir. Hench tarafından üretilen 45S5 biyoaktif camların en önemli bileşeni silikadır. Silika yüksek maliyet gerektiren prosesler ile üretilebildiği gibi, tarımsal atıkların değerlendirilmesi ile de üretilebilir. Silika içeriği bakımından oldukça zengin olan ve bertarafı konusunda sıkıntılar yaşanan pirinç kabuğu, biyosilika için en iyi alternatiftir. Pirinç kabuğunda yaklaşık %20 oranında SiO2 bulunurken, yakma işleminden sonra bu oran %87-97'ye kadar çıkar. Pirinç kabuğu külündeki SiO2 kolay ve ucuz bir yöntem olan alkali ekstraksiyon metodu ile çözeltiye alınabilir. Üretim parametrelerine göre pirinç kabuğu külünden elde edilen biyosilikanın içerisinde %5-10 oranında safsızlık bulunur. Son yıllarda kemik metabolizmasında çeşitli iyonların rolü araştırılmaktadır. Tez çalışması kapsamında üretilen biyoaktif camlarda ticari silika ve biyosilika olmak üzere 2 farklı silika kaynağı kullanılmıştır. Biyosilikanın içermiş olduğu faydalı safsızlıklara ilave olarak her biyoaktif cama %0,5, %1, %2 ve % 4 oranında stronsiyum ve molibden ayrı ayrı eklenmiştir. Stronsiyum katkılı biyoaktif camlara literatürde rastlanırken, molibden bu tez kapsamında ilk defa biyoaktif camda katkı malzemesi olarak kullanılmıştır. Biyosilikada bulunan safsızlıkların ve farklı oranlarda eklenen 2 çeşit katkının biyoaktif camın mekanik özelliklerine, biyoaktivite ve bizobozunma mekanizmasına olumlu bir katkı sağlaması beklenmektedir. Üretilen biyoaktif camların mekanik özellikleri Vickers sertlik cihazı ile, yapısal özellikleri FTIR analizi ile, morfolojisi SEM analizi ile, in vitro biyoaktivitesi yapay vücut sıvısında inkübasyonu ile ve biyobozunma davranışları TRIS çözeltisinde inkübasyonu ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar Sr katkılı ve Mo katkılı biyosilikalı biyoaktif camların, Sr katkılı ve Mo katkılı ticari silikalı biyoaktif camlara kıyasla mekanik özellikleri, biyoaktivitesi ve biyobozunurluk davranışları açısından üstün olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Bioactive glasses are biomaterials which are used in the treatment of bone fractures or cracks as bone filling material. Because of their high bioactivity, hydroxyapatite-like layer formation occurs on their surface. So they can connect tightly the soft and hard tissue in the body. 45S5 bioactive glass produced by Hench and the most important component of these glasses are silica. Silica is produced by processes which require high costs, but alternatively it can be produced by evaluation of agricultural wastes. Rice husk is the best alternative for biosilicate due to their high silica content. Rice husk has 20% silicate in it and after burning process this rate increases 87-97%. Silica can be produced easily with alkali extraction method from rice husk ash. Based on its production parameters, biosilicate which obtained from rice husk ash has 5-10% impurities in it. The role of various ions in bone metabolism have been investigated in recent years. In this thesis work, commercial silica and biosilicate were used as silicate source in produced bioactive glasses. In addition to beneficial impurities in biosilicate, molybdenum and strontium was added in each bioactive glasses separately with these ratio 0.5%, 1%, 2% and 4%. Strontium doped bioactive glasses have been studied before in the literature, but the molybdenum was used as an additive in the bioactive glasses at the first time, part of this thesis work. It is expected from the impurities in biosilicate and Sr, Mo additives to contribute positively to the mechanical properties, bioactivity and biodegradable mechanism of bioactive glasses. The mechanical properties of bioactive glass was analyzed by Vickers hardness tester, structural characteristics was determined by FTIR analysis, morphology by SEM analysis, in vitro bioactivity by incubation in the simulated body fluid and biodegradation behavior was determined by incubation in the TRIS solution. The results showed that, bioactive glasses with biosilicate is better than bioactive glasses with commercial silicate according to their mechanical behaviours, bioactivity and biodegradability studies.