Doğal afetlerden sonra yüksek öncelikli tweet'lerın tesbiti ve özetlenmesi
Detection and summarization of the high priority tweets after natural disasters
- Tez No: 409788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ELİF KARSLIGİL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüzde en çok kullanılan mikroblog servislerinden biri olan Twitter, anlık bilgi bakımından değerli bir kaynaktır. Doğal afetler sırasında kısa sürede doğru yerlere müdahalenin yapılması insan hayatı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada doğal afetlerden hemen sonra yazılan tweet'lerden yüksek öncelikli olanların tespit edilip özetlenmesiyle yardım birimlerine anlık doğru bilgi kaynağı sunmayı hedefleyen yeni bir sistem tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Sistemin çalışmasını değerlendirmek için doğal afetler sonrası gönderilen tweet'lerden bir veri tabanı oluşturulmuş, yaralı ve hasar durumu gibi değerli bilgiler içeren tweet'ler yüksek öncelikli, diğer tweet'ler düşük öncelikli olmak üzere iki sınıfa ayrılmıştır. Tweet'ler, ilk olarak gürültünün temizlenmesi ve sınıflandırıcıların daha başarılı şekilde değerlendirebilmesi için ön işlemden geçirilmiştir. Daha sonra Destek Vektör Makinesi yöntemi ile sınıflandırma yapılarak tweet'lerin öncelikli olup olmadıkları belirlenmiştir. Öncelikli olarak işaretlenen tweet'ler Hibrit TF-IDF yöntemi ile özetlenerek bu kümeyi en iyi temsil eden tweet'ler seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Twitter, being one of the most widely used micro-blog services, has been one of the best sources of instant data. It has a great significance in terms of saving lives during natural disasters by means of determining the right place for taking prompt lifesaving efforts. In this study, a system that identifies the tweets of a higher priority written immediately after natural disasters and classifies them in order to further send the right data to first responders or aid units, has been designed and realized. To evaluate how the system works, a database has been arranged containing tweets written after natural disasters and classified into two categories--tweets containing valuable information about injuries and damage being marked as those of a high priority and the other tweets marked as those of a low priority. First of all, the tweets are pre-processed to clean out the noise and evaluate the classifiers in a more successful way. Then, using the classification by means of the Support Vector Machine method, the tweets are decided on whether they are of a high priority or not. Finally, summarized by the Hybrid TF-IDF method, the high priority tweets that best represent the cluster have been selected.