Iğdır ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye merkez ilçe tarım işletmelerinin mevcut durumu ve yapısal özellikleri
Present situation and structural characteristics of farms which are members of Cattle Breeders Association of central district of Igdır province
  1. Tez No: 409807
  2. Yazar: ZEHRA YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ŞEKER, PROF. DR. METE YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma Iğdır İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (IDSYB)'ne üye tarım işletmelerinin mevcut yapısını ve durumunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla merkez ilçede 26 köy ve 5 mahallede faaliyet gösteren birlik üyesi işletmelerden basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle 164 işletme seçilmiştir. İşletmelere ait veriler yüz yüze anket çalışması ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler, mevcut veri setinde kategorik değişken çiftleri arasındaki ilişkiler için Ki-kare ve Olabilirlik Oran Ki-Kare (G) Test istatistikleri ile test edilerek, yüzdelik değerlerle verilmiştir. İşletme sahiplerinin %54.3'ünün elli yaşı altı, %79.3'ünün on yıldan fazla hayvancılık deneyimine sahip ve %93.3'ünün ise bir okul diplomasına sahip oldukları anlaşılmıştır. İşletmelerin arazi varlığı %56,1'inin 50 dekardan az, %43.9'unun 50 dekardan fazla ve arazilerin %14.6'sının kuru, %86.4'ünün ise sulu arazi niteliğinde olduğu belirlenmiştir. İşletmelerin %75.6'sında yem bitkisi ekilişi ve %70,1'nde silaj yapıldığı tespit edilmiştir. İşletmeler sığır varlığı olarak, %15,9'da 10 baştan az, %84,1'de 10 baştan fazladır. İşletmelerin %50.6'sında Şap, %22.0'de Şap + Mastitis ve %4,9'unda ise herhangi bir hastalık tespit edilmemiştir. İşletme sahiplerinin % 74.4'ü düvelerini 15-18 aylık yaşta tohumlatma yaparken, %9.1'i canlı ağırlığını dikkate aldıklarını ve %16,5'i ise bir kriterlerinin olmadığını belirtmiştir. Doğum sonrası ineklerin ise %50.6'sı ilk kızgınlıkta, %49.4'ü ise 45 gün ve sonrasında tohumladıklarını ifade etmişlerdir. İşletmelerde %61.5 oranında buzağılar 3-4 aylık iken, %39.5'inde 5 aylık yaştan sonra sütten kesilmektedirler. İşletmelerde barınak malzemesinin %45.0'i briket, %36.0'sı taş ve %19.0'ini diğer malzemeler oluşturmaktadır. Sonuç olarak, işletmelerin kayıt tutmaları, hayvan yetiştirme, verimliliği arttırma, pazarlama ve örgütlenme konularında bilinçlendirilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the structure and current situation of agricultural enterprises from Cattle Breeders Association of Igdir Province (CBAIP). With this purpose, 164 member farms from 26 villages and 5 neighborhoods were chosen via simple random sampling and data were gathered by face-to-face survey. The relationship between categorical variable pairs was tested by statistics of Chi-square and Likelihood Ratio Chi-square (G) and given in percentages. Smallholders were younger than 50 years old, had more than ten years of farming experience and a school degree in percentages of 54.3%, 79.3% and 93.3%, respectively. The land assets of farms of less than 50 roods, more than 50 roods, dry land and irrigated land were 56.1%, 43.9%, 14.6%, 86.4%, respectively. Forage cultivation and silage production were 75.6% and 70.1% respectively. 15.9% of the farms had less than 10 cattle and 84.1% more than 10. While Foot-and-mouth disease and Foot-and-mouth disease + Mastitis were detected 50.6% and 22% respectively, 4.9% were disease-free. 74,4 % of smallholders provided mating for heifers at 15-18 months old; however, 9.1% considered body weight and 16.5% declared no criteria for mating. 50.6 % of cows were mated during the first heat while 49.4 % were mated 45 days later. 61.5% of calves were weaned at 3-4 months while 39.5% were weaned after 5 months. Barns were built with briquette, stone and other building materials in percentages of 45.0%, 36% and 19.0% respectively. Consequently, farmholders should be informed about registration, animal breeding, increasing productivity, marketing and organization.