Manyetik nano partiküllere immobilize edilmiş imin yapılarının sentezi ve adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of imine derivative immobilized magnetic nanoparticle and examination of adsorption properties
- Tez No: 409849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY HİLAL GÜBBÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Schiff bazı tüzevi bağlanmış MNP parçacıkları ağır metal iyonlarının uzaklaştırılması için magnetik nano adsorban olarak hazırlanmıştır. Fe3O4 yüzeyine schiff bazı molekülü kimyasal olarak bağlanmıştır. Yeni 3,4 dihidroksibenzaldehit ile modifiye edilmiş MNP bileşiği sentezlenmiş ve infrared spektroskopisi,X-Ray spektroskopisi ve taramalı elektron mikroskobu ile karakterize edilmiştir. Yapının sorpsiyon kapasitesi için Cu (II) ve Ni(II) iyonu ile sulu ortamda çalışılmıştır. Immobilize yüzeyin sorpsiyon kapasitesi kesikli yöntem adsorpsiyon tekniği kullanılarak araştırılmıştır. İzoterm sonuçları hem Freundlich hem de Langmuir izotermi ile uyumlu olarak bulunuştur. Bu araştırma yeni, basit, çevre dostu ve ucuz bir metot olan metal iyonlarını sulu ortamda uzaklaştırma amaçlı Schiff bazı immobilize edilmiş magnetik nanoparçacıkların (MNP-NH2-SB) kullanılmasıdır
Özet (Çeviri)
Schiff base derivative-bound Fe3O4 nanoparticles were developed as a novel magnetic nano-adsorbent for the removal of heavy metal ions. Schiff base was covalently bound on the surface of Fe3O4 nanoparticles via chemical reactions. A new MNP compound modified 3,4, dihydroxybenzaldehyde was synthesized and characterized by infrared spectroscopy, X-Ray and Scanning electron microscopy. The sorption capacity of such a matrix toward Cu(II) ve Ni(II) from aqueous solutions was studied. The sorption capacities of the immobilized surfaces toward metal ions were investigated by batch sorption experiments. The isotherm data of metal ions were correlated reasonably well both Langmuir, Freundlich sorption isotherm. This investigation reveals a new, simple, environmentally friendly and cost-effective method for removal of metal ions from aqueous solutions by a new Schiff base immobilized magnetic nanoparticle (MNP-NH2-SB) material.