Sanayi yapıları plan şemalarının değişim süreci - Konya örneği
The process of change of industrial buildings plan scheme in Konya
- Tez No: 409848
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
18. yüzyıl sonlarında başlayan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan sanayi devrimi ülkemizde de etkisini göstermiştir. Sanayi devrimi ile beraber üretim seri hale gelmiştir. Sanayi devrimi ile kullanılmaya başlanılan makineler ve teknolojik cihazlar sürekli gelişim göstermiştir. Üretim tekniklerinde meydana gelen gelişmeler mekânlara da yansımıştır. Sanayideki gelişmeler mekânsal değişmelere neden olmuştur. Konya'nın tarih boyunca hem siyasi hem ticari önemini korumuş ve bugünde sanayinin gelişimi bakımından örnek teşkil edebilecek boyutlara sahip olması nedeniyle çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu tez çalışması, Konya kentinde yapılan fabrika binalarını, değişen tasarım kıstaslarını ve mekân büyüklüklerini, makro ölçekte uygulanan ülke ekonomik politikalarının sanayi yapıları üzerindeki etkilerini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrial revolution stared in late 18 th century had influenced the world also our country. Production had changed into mass production with industrial revolution. Machines began to be used by the industrial revolution and technological devices have shown continuous improvement. Improvements in production techniques have been reflected in living spaces also. Developments in industries has led to changes in living spaces. Konya, which has maintained both political and commercial importance throughout history and also its indusitrial development is an example today, is seleceted as our study field. In this study, we had investigated; factory buildings in Konya, changes in design criterias and size of living spaces, effects of Turkey's macro economic policies on industrial buildings.