Hidrotermal yöntemle zno üretimi ve fotokatalitik aktivitesinin incelenmesi
Production of zno by hydrothermal method and investigation of its photocatalytic activity
- Tez No: 409857
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada çinko oksit nanopartikülleri hidrotermal yöntem ile sentezlenmiş ve fotokatalitik özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, çinko oksit hidrotermal yöntem kullanılarak sentezlenmiştir. Üretilen nanopartiküllerin spektoskopik incelemeleri için UV-Vis absorpsiyon spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi, DRS, XPS, EDX, XRD spektroskopisi yöntemleri, morfolojik yapının incelenmesi için SEM ve TEM teknikleri, termal davranışlarının incelenmesi için ise DSC yöntemi kullanılmıştır. İkinci aşamada ise, üretilen nanopartiküller malahit yeşili, metil oranj gibi bazı ticari tekstil boyalarının sulu ortamdaki fotokatalitik bozunmasında kullanıldı. Fotokatalitik aktiviteye fotokatalizörün üretim koşulları, fotokatalizör miktarı, boya derişimi ve fotokatalizörün tekrar kullanılmasının etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the zinc oxide nanoparticles were synthesized by hydrothermal method and its photocatalytic properties has been investigated. Firstly, zinc oxide was synthesized using the hydrothermal method. For spectroscopic characterizations of the produced nanoparticles UV-vis absorption spectroscopy, FT-IR spectroscopy, DRS, XPS, DRS, EDX, XRD spectroscopy methods, for investigation of the morphological structure SEM and TEM techniques, for investigation of the thermal behavior DSC methods were used. Secondly, the produced nanoparticles were used for degradation of some commercial textile dyes such as methylene orange, malachite green in aqueous medium. The effects of production conditions of the photocatalyst, dye concentration and number of re-use of the photocatalyst on photocatalytic activities of the nanoparticles was investigated.