Bilgisayar mühendisliği eğitiminde arttırılmış gerçeklik uygulaması
The augmented reality application in computer engineering education
  1. Tez No: 409856
  2. Yazar: ÜRÜN TUNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality - AR) gerçek dünyanın sanal nesnelerle zenginleştirilmesine dayanan bir teknolojidir. AR son yıllarda adından sıkça söz ettirmektedir. Mobil cihazların hayatımıza girmesinden beri; tıbbi, askeri, mühendislik, eğitim gibi alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Bu tezde, Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim planında yer alan algoritmalar dersinin öğrenilmesinde yardımcı araç olarak kullanılabilecek AlgAR isimli bir arttırılmış gerçeklik uygulaması geliştirilmiştir. Uygulama, mobil cihaz kullanarak etkili öğrenme deneyimi sağlamaktadır. Uygulamada öğrenciler mobil cihazlarını öğretim görevlisinin verdiği notların üzerindeki işaretlerin üzerine konumlandırarak, konunun içeriği ile ilgili 3 Boyutlu (3B) animasyonu görebilmektedirler. Uygulamada geliştirilen animasyonlar algoritmalar dersinin bir konusu olan sıralama algoritmalarını görselleştirerek öğrenme sürecini anlaşılır ve keyifli hale getirmektedir. Uygulama sonuçları bir değerlendirme ölçütü olan anket yönteminin kullanılması ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Augmented reality (AR) is a technology which is based on the real world enriched by virtual objects. AR has been widely studied in recent years. Since mobile devices entered our lives, it has been frequently used in fields such as, medicine, military, engineering, education etc. In this thesis, an augmented reality application, AlgAR, is developed which may be used as a tool in order to assist the understandability of the course, Algorithms, which is involved in the curriculum of the Computer Programming Department of Selcuk University. The application provides effective learning experience using mobile devices. Students may practice on positioning their mobile devices to the appropriate points on the textbook given by the lecturers in order to see the 3-D animation about the content of the subject. The animations created for the sorting algorithms which is a topic in the course Algorithms, makes the learning process more understandable and enjoyable by visualization. The results of the application are analyzed by the survey method which is an assessment criteria.