Salisilaldehitten türeyen bazı schiff bazı ligandları ve metal komplekslerinin sentezi ve yapılarının incelenmesi
The synthesis of some schiff base ligands derived from salicylaldehyde and their metal complexes and the investigation of their structures
  1. Tez No: 409858
  2. Yazar: AYNUR ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada salisilaldehit ile 2-kloroetilaminhidroklorür ve 2-amino-3-hidroksipiridinin reaksiyonu sonucu 2 farklı ligand elde edilmiş ve bu ligandların farklı metal iyonları, kompleksleri hazırlanarak karakterize edilmiştir. Bu ligandlar (E)-2-[(2-kloroetilimino)metil)]fenol ve (E) -2- (2-hidroksibenzilidenamino) piridin-3-ol olarak isimlendirilmiştir. Bu ligandların uygun şartlarda Fe2+, Zn2+, Cr3+, Pb2+ komplekleri elde edilmiş ve yapılarının aydınlatılması için 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, TGA ve erime noktası gibi metotlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, two different ligands were obtained from the reaction of salicylaldehyde with 2-chloroethylaminehydrochloride and 2-amino-3-hydroxypyridine and their complexes with different metal ions were characterized. These ligands were named as (E)-2-[(2-chloroethylimino)methyl)phenol and (E) -2-(2-hydroxybenzylideneamino)pyridyne-3-ol. The complexes of these ligands were obtained wtih Fe2+, Zn2+, Cr3+, Pb2+ metals in appropriate conditions and some methods were used as 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, TGA and melting point for the ilumination of the structures.