Dizel motorlarda metil-ester -biyoetanol karışım yakıtları kullanımının performans ve egzoz emisyonları üzerine araştırma
Investigation on performance and exhaust emissions of using of the methyl-esters-bioethanol fuel blends in diesel engines
- Tez No: 409863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CİNİVİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, bir dizel motorunda yakıt olarak aspir yağından elde edilen biyodizel ve şeker pancarından elde edilen biyoetanol karışım yakıtlarının kullanılması ile elde edilen motor performansı ve egzoz emisyonları dizel yakıtında ölçülen motor performans ve egzoz emisyonları ile karşılaştırılmıştır. Test sonuçlarında, performans parametreleri olarak; efektif motor torku, efektif motor gücü ve efektif özgül yakıt tüketimi değerleri incelenmiştir. Egzoz emisyonları olarak CO, CO2, HC, NO ve duman koyuluğu parametreleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar grafiksel olarak gösterilmiştir. Sonuç olarak, biyodizel ve biyoetanol motor performans parametrelerini olumsuz etkilemiştir. Biyodizel CO, HC ve duman koyuluğunu düşürmüş, CO2, NO ve egzoz gazı sıcaklığını artırmıştır. Biyoetanol CO2, NO, egzoz gazı sıcaklığı ve duman koyuluğu değerlerini düşürmüş, CO ve HC emisyonu değerlerini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the experimental results obtained concerning engine performances, and exhaust emissions of a diesel engine fueled with biodiesel produced from safflower oil and bioethanol produced from sugar beet blends compared with diesel fuel in laboratory tests. In the results of tests, effective engine torque (eET), effective engine power (eEP), and effective specific fuel consumption (eSFC) as performance values of test fuels were commentated. CO, CO2, HC, NO and smoke opacity parameters commentated as exhaust emissions. The obtained results are showed as graphical. As the result, biodiesel and bioethanol were effected as negative on engine performance parameters. Biodiesel was reduced to CO, HC and smoke opacity values, and it was increased to CO2, NO and exhaust gas temperature values. Bioethanol was reduced to CO2, NO, exhaust gas temperature and smoke opacity values, and it was increased to CO and HC emission values.