Bir dizel motorunda yakıt olarak euro dizel-biyodizel-biyoetanol karışımlarının kullanımının motor performansı ve egzoz emisyonlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of a diesel engine diesel fuel as a euro-biodiesel-bioetanol engine performance and exhaust emissions of the use of compound effect
  1. Tez No: 409864
  2. Yazar: HAKAN YAĞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CİNİVİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Her geçen gün, motorlu araçların çevreye verdiği zarar ve etkileri daha çok hissedilir hale gelmektedir. Eğer yeterli önlemler alınmazsa dünya yaşanmaz bir hal alacaktır. Çevre hassasiyetinin artması, petrol türevi yakıtlara alternatif kaynak araştırmalarını hızlandırmıştır. Bunun yanında petrol rezervinin bitme tehlikesi, zararlı emisyon miktarlarının fazlalığı ve maliyetlerinin yüksek olması bu araştırmaların diğer nedenlerindendir. Yapılan araştırmalar emisyon değerlerini en aza indirme çabaları ile başlamış ama gelinen noktada çift yakıtlı yada karışım yakıtlarla çalışan motorların araştırmalarının önünü açmıştır. Bu çalışmada tek silindirli dört zamanlı direkt püskürtmeli bir dizel motorunda farklı oranlarda euro dizel-biyodizel-biyoetanol karışımlarının motor performansı ve emisyon değerlerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan yakıtlar ise hacimsel olarak; %100 dizel, %50 dizel ve %50 biyodizel, %45 dizel ve %50 oranındaki biyodizele %5 biyoetanol, %40 dizel ve %50 oranındaki biyodizele %10 biyoetanol ilavesi şeklinde olmuştur. Yapılan ölçümler neticesinde motor gücünde ve motor torkunda düşme olduğu, Ö.Y.T.'de, CO2'de ve NO'da artış olduğu, emisyon değerlerinden olan CO'de, HC'da ve is emisyonunda ise düşüş olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every day, the damage to the environment and the impact of motor vehicles is becoming more palpable. The world will become uninhabitable if adequate measures are not taken. Environmental sensitivity of increase has accelerated research on alternative sources for petroleum -derived fuels. Besides the danger of running out of oil reserves, the high cost of excess and harmful emissions are the other reasons for this research. The research done by minimizing emissions, efforts have begun, but at this point or dual-fuel mixture is pave the way for the research of engines operating on fuel. In this study, single-cylinder four-stroke direct injection diesel engine, diesel engine performance of the euro-bioethanol-biodiesel mix at different rates and their effects on emissions were investigated. The diesel fuel used in the study by volume , %50 diesel and %50 biodiesel and %45 diesel and %50 biodiesel %5 bioethanol, %10 was in the form of %50 diesel and %40 biodiesel addition of bioethanol . These measurements result in engine power and engine torque in the fall, and NO increase in CO2 in S.F.C., the code of emissions, HC and soot emissions in the fall have been identified.