Avm'lerde vitrin tasarımının algısal analizi: Konya örneği
Perceptional analysis of display window design in shopping malls: Konya sample
- Tez No: 409862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Aydınlatma kavramı, insanlığın var oluşuyla başlayıp gelişim göstererek, insan hayatını kolaylaştıran bir kaynaktır. Mekanın algılanmasında önemli faktörlerden biri aydınlatmadır. Alışveriş merkezleri, insan gereksinimleri sebebiyle yaşadığımız çevrenin içerisinde büyük yer tutar. Genellikle alışveriş merkezlerinin içerisindeki mağazaların büyük bir kısmını hazır giyim mağazaları oluşturmaktadır. İnsanlar bu mağaza vitrinleriyle görsel ilişki içerisindedir. Çalışma kapsamında, Konya kent merkezinde yer alan dört büyük alışveriş merkezi içerisinde bulunan, hazır giyim mağazalarının vitrin tasarımları algısal olarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada seçilen mağazaların dış cephe vitrinleri incelenerek, vitrin örnekleri belirlenen kriterlere göre seçilmiştir. Çalışma beş bölümde ele alınmaktadır. Birinci bölümde; problemin belirlenmesine bağlı olarak araştırmanın amacı, materyal ve yöntemi, kaynak araştırması, çalışmanın alanı tanımlanmıştır. İkinci bölümde; vitrin tanımı yapılarak vitrinlerin tarihsel gelişimi incelenmiştir. Ayrıca vitrin çeşitlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; vitrin tasarımı ana başlığı altında, vitrin tasarımında teknik özellikler, vitrinde renk ve vitrinde aydınlatma anlatılmıştır. Dördüncü bölümde; çalışma kapsamında ele alınan vitrinlerin algısal analizleri yapılmıştır. Tüm vitrinlerin biçimsel analiz tablolarında vitrinlerin kimlikleri, tasarıma ilişkin durumları ve aydınlatma teknik özellikleri yer verilmiştir. Değerlendirilen yirmi vitrin örneklemi için psikolojik, tasarımsal ve aydınlatma analiz tabloları irdelenmiştir. Beşinci bölümde sonuç ve önerilere değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lighting concept is a facilitating source for human life which had begun with existence of mankind. Lighting is one of the most important factors in perceived of place. Shopping malls keep large place in living environment because of human requirements. Confection shops usually constitute large part of the shops in the shopping malls. People are in a visual relationship with these display windows. This study covers analysis of display window design in terms of lighting criteria of confection shops where located in four different shopping malls in city centre of Konya. This study deals with exterior display windows of the selected shops which had been chosen with respect to specified criterias. The study consists of five parts. In the first part, domain of the study was defined by giving information about purpose of the study, material and method of the study and literature review. In the second part, historical development of display windows were investigated by defining display window. Kinds of display windows were also mentioned. In the third part of the study, under the main title of display window design, technical features in display window design, colour and lighting in display window were explained. In the forth part, perceptional analysis of the display windows were carried out. In formal analysis tables identity of display windows, design related situations and lighting technical features were ranked. For evaluated twenty display windows samples, psycological, projectional and lighting analysis tables were examined. In the last part, results and suggestions were mentioned.