Melez kompozit levhaların düşük hızlı darbe cevabına numune genişliğinin etkisinin incelenmesi
Investigation of effects of specimen width to low velocity impact response of hybrid stacked composite plates
- Tez No: 409871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SİNAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, düşük hızlı darbe uygulanan farklı genişlikteki melez kompozit levhaların dinamik cevabı ve hasar davranışları incelenmiştir. Kullanılan malzemeler melez kompozit malzeme olup E-cam/epoksi ve karbon/epoksi tabakalardan oluşmaktadır. Tabakalanmanın etkisinin incelenmesi için tabakalar faklı yığınlama sıralamaları ile üretilmiştir. Üretilen melez kompozit malzemeler farklı genişlikte hazırlanarak genişliğin darbe davranışlarına etkisi gözlenmiştir. Düşük hızlı darbe deneyleri, geliştirilen ağırlık düşürme test cihazında gerçekleştirilmiştir. Farklı darbe hızlarında, farklı sınır şartlarında, farklı konfigürasyonlarda ve farklı numune genişliklerinde gerçekleştirilen deneyler sonrasında malzemelerin dinamik cevabı, oluşan hasarlar ve elastik özelliklerdeki değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic response and damage characteristics of hybrid composite plates of different widths subjected to low velocity impact have been investigated. The hybrid composites are consisting of glass/epoxy and carbon/epoxy layers produced in different stacking sequences for investigating the effect of stacking sequence. The produced hybrid composite materials prepared in different widths and the effect of specimen width on the dynamic response were observed. Low velocity impact test were performed on the developed drop weight test stand. The dynamic response, damage characteristics and retention elastic properties were investigated after the experiments performed under different impact velocities, boundary conditions, stacking sequences and specimen widths.