Senkron flaşör dizisinin kablosuz senkronizasyonu için 2.4GHz açıklıklı anten tasarımı ve uygulaması
2.4GHz aperture antenna desi̇gn and implementation for wireless synchronization of synchronous flasher array
- Tez No: 409875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN SİNAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
LED teknolojisinin en önemli getirilerinden biri güneş enerjili sistemlerin ulaşım sektörüne uygulanması olmuştur. Yaklaşım Dikkat Flaşörleri (YDF) bu ürünlerden biridir. Virajlı ve eğimli bölgelerde yoğun olarak kullanılan bu ürün sayesinde araç kullanıcılarının kavşak noktalarına geldiklerini anlamaları beklenir. Güneş enerjili olarak kullanılan YDF'ler kablolama maliyetlerini ortadan kaldırmıştır. Ancak bu sistemlerin kablolu sistemlere göre en büyük dezavantajı enerji maliyeti ve senkron olarak çalışamamalarıdır. Bu problemler LED'li viraj tabelalarında veya yol kenarı flaş butonları gibi ürünlerin tamamında görülmektedir. Tez çalışması ile söz konusu senkronizasyon problemi, 2.4GHz frekansında haberleşen bir YDF sistemi için çözülmüştür. Problemin çözümü için sırasıyla mikroişlemci birimi PIC12F675 kullanılmıştır. Code Composer Studio (CCS) ile gömülü yazılım algoritması geliştirilmiştir ve 2.4GHz'de lisanssız ISM bandında çalışan ve RF haberleşmesi sağlayan bir modülatör-demodülatör entegre devresinin konfigürasyonu yapılmıştır. Ayrıca 2.4GHz çalışan açıklıklı bir anten, entegre devre ile uyumlu ve kayıpsız çalışacak şekilde simülasyonları ve analizleri yapılarak tasarlanmış ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. HFSS ile Altium Designer yazılımları tasarım ve uygulama için kullanılmıştır. Mevcut sistemlerde senkronizasyon, kesintisiz haberleşme ile yapılmaktadır. Ancak bu durum gereksiz enerji kullanımına ve senkronizasyon kaymalarına neden olmaktadır. Önerilen çalışmaya göre senkronizasyon ise, 2.7x10-4 Hz frekansta gerçekleştirilmiş ve bir YDF için 3,7x10-2 W yerine 3x10-6 W güç tüketimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important benefits of LED technology has been applied to the transport sector of the solar systems. Approach Warning Flasher (AWF) is one of those products. This product is used extensively in bends and sloping area means users are expected to understand that they came to the crossroads. Used as a solar powered AWF's are eliminates wiring costs. But the biggest drawback of this system compared to wired systems is cannot operate synchronously. These problems are seen in all products such as solar LED flash roadside signs or buttons. Said synchronization problem is solved with a communicating in 2.4GHz frequency on AWF system. Respectively to solve the problem, PIC12F675 microcontroller unit is used, Code Composer Studio (CCS) has been used for embedded software algorithm and working in the unlicensed 2.4GHz ISM band with a modulator - demodulator providing RF communication has made the configuration of the integrated circuit also running at 2.4GHz aperture antenna applicated and designed to simulate and analysis was conducted, compatible with the integrated circuit and to operate lossless. Altium Designer and HFSS software is used to design and implementation In the present system synchronization is performed with uninterrupted communication. However, this leads to unnecessary energy consumption and synchronization slip. Recommended by working it was performed at 2.7x10-4 Hz frequency and 3x10-6 W power consumption is provided instead of 3,7x10-2 W for an AWF.