Senkron motorda döner alanın yarı iletkenlerle oluşumunun tasarımı ve uygulaması
The Design of obtaining the rotating field with semiconductor devices and applications in the synchron motor
- Tez No: 11640
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
SENKRON MOTORDA DÖNER ALANIN YARIİLETKENLERLE OLUŞUMUNUN TASARIM VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Abdullah YAYLIO?LU GAZÎ ÜNÎVERSÎTESÎ FEN BİLİMLERÎ ENSTİTÜSÜ Aralık 1990 ÖZ Endüstride mekanik döndürme gücü elde etmek için en çok elektrik motorları kullanılır. Bu motorlarda hızların ayarlanış yöntemi motorun cinsine göre değişebilir. Doğru akım motorunun hızı genel olarak manyetik akıya bağlıyken alternatif akımla çalışan senkron ve asenkron tip motorların hızları. çalışma frekansı ve sargı kutup sayısına bağlıdır. Ayrıca asenkron motorlarda hız: uygulanan gerilime de bağlıdır. Alternatif akım motorunda kutup sayısını değiştirmekle kademeli devir sayıları elde edilir. Ancak motor hızının sürekli ayarlanabilmesi için, motora değişken frekanslı bir gerilim uygulamak gerekir. Bu çalışmada, senkron motor doğru akımla beslenmiştir. Statordaki bobinlerden geçen akımların yönleri ve bobinlerin enerjilendirme zamanları bir potansiyometre ile konrol edilerek mıknatıs kutup ekseninin yeri değiştirilmiştir. Ayrıca bir anahtarla. bu eksenin yönü tersine çevrilebilmektedir. Bu cihazın çıkış frekansı 0-100 Hz arasında sürekli ayarlanabilmektedir. Sistemin çıkışına bağlanan senkron, motorun devrinin.frekansa bağlı olarak değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
THE DESIGN OF OBTAINING THE ROTATING FIELD WITH SEMICONDUCTOR DEVICES AND APPLICATIONS IK THE SYNCH RON MOTOR Abdul 1 ah Y AYLI O?LU GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December- 1990 ABSTRACT To obtain mechanical rotating power in industry, mostly electrical motors are used. The speed control method employed in these motors varies according: to their type. While the speed of d.c. motors depend on magnetic flux density, the speed of synchronous and asynchronous types a.c. motors depend on the line frequency and the number of poles in the windings. The speed depends on applied voltage at the asynchronous motors. By changing the number of poles, the number of revolutions per minute are obtained in steps. In order to adjust the motor speed continuously, a variable frequency voltage has to be applied to the motor, in this study, synchronous motor is fed with d.c. voltage. The position of the pole- axis of magnet is changed via controlling the direction of the current in the stator's coll and the period of the trigging of the coils with a potantiometer. In addition the direction of the turning field cam be changed with a switch. The output frequency of this device can be continuously adjusted in the range 0-100 Hz. It has been observed that the revolution rate of a. synchronous motor connected to the output of this system varies depending on the frequency. II