Senkron sayısal hiyerarşi
Synchronous digital hierarchy (S D H)
- Tez No: 39582
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSEL DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Gelecek bilgi çağında, herkesin özel ve iş etkinliklerini yürütebilmesi için haberleşme sistemlerine ihtiyacı olacaktır. Mevcut durumda, tipik haberleşme uygulamaları haber iletiminde 64kbit/s kullanmaktadır. Yakın gelecekte ses, yazı, veri ve görüntü hizmetini içine alan çoklu ortam (multimedia) haberleşmesi için 64kbit/s ile 150Mbit/S arasında veya daha fazla, değişken bit hızları gerekecektir. Mevcut telefon şebekesiyle uyumlu ve bu değişken bit hızları için esnek bir şebeke arayışına giren uluslararası telekomünikasyon birliği Senkron Sayısal Hiyerarşi yapısını geliştirmiştir. Bu çalışmada, ülkemizde de kurulması planlanan Senkron Sayısal Hiyerarşi şebekesinin temel elemanları, iletim çerçevesinin yapısı, kurulu bulunan PDH şebekesi ile uyumu ve ATM hücrelerini taşıma mantığı işlenmiştir. Bölüm l'de Telekomünikasyon şebekelerinin mimari gelişimi ve sayısal devrim ile gelen gelişmeler üzerinde durulmuştur. Bölüm 2' de PDH şebekesinin birincil hızlarının çerçeve yapısı ve çoğullama yapısı incelenmiştir. Ayrıca, Avrupa ve Kuzey Amerika arasındaki standart farklılıkları ortaya konmuştur. Bölüm 3' de SDH için CCITT tavsiyeleri incelenmiş; SDH şebeke düğüm arabağdaşımının yeri belirlenmiş; SDH çoğullama elemanlarının tanımları verilmiş; STM-1 temel çerçeve yapısı ve başlık yapısı anlatılmıştır. Bölüm 4' de SDH katman yapısı anlatılmıştır. Bölüm 5* de SDH çoğullayıcılarının yapısı incelenmiş; bu çoğullama yapısı ile haritalama formatları şekilsel olarak verilmiş; göstericilerin SDH içindeki rolü üzerinde durulmuş; son olarak SDH ile ATM arasındaki ilişki anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the forthcoming information age everyone will need communication systems in order to cope with private and business activities. Currently, typical communi cation applications employ 64kbit/s for message transport. In the near future, multimedia communication covering voice/text/data and image service will require variable bit rates of 64kbit/s to 150Mbit/s and more. A new international multiplexing standard, the Synchronous Digital Hierarchy (SDH), currently being adopted by many networks for their high speed trans mission networks. SDH evolved from the American optical interface standard, SONET, which was designed to solve the shortcomings of the transmision hierarchy currently in use, Plesiochronous Digital Hierarchy (PDH). After modificiations to accomodate European interface rates, it was adopted by the CCITT as a worldwide transmission Standard, and is detailed in the CCITT Recommendations G.707, G.708, and G.709. The current PDH transmission network multiplexes channels into higher bit rate structures on a stage by stage basis, with each stage using its own multiplexing and framing methods. As a result it is very difficult to access indivudual channels within a high bit rate signal. Converting between different channel rates, removing or adding individual channels generally requ ires the high rate signal to be totally demultiplexed to gain access to the constituent channels. This requires a complete range of multiplex equipment to be used, resulting in complexity and cost. VIIn contrast SDH provides a considerably improved method of multiplexing channels into high bit rate interfaces of 150Mbit/s and above. Compared to the PDH, SDH is able to offer: -One wordwilde standard for multiplexing and inter- working. -Direct acces to lower rate channels without having to multiplex the entire signal. -Simplified evolution to higher bit rates. -Comprehensive provision for network management. -Interconnection between independet networks with out introducing frame slips. -The ability to carry new broadband channels as they appear, such as the transport of ATM based services. In the SDH standards the transmission network is segregated into regenerators, muplexers, and the functions required to transport information between the end points of the network. The regenerator and multip lexing functions are handled by the section layers of the protocol, the end-to-end functions are provided by the protocol's path layer. This path layer transports the information across the network by encapsulating it inside structure called Virtual Containers (VC). These virtual cotainers consists of two parts: (1) The container (C) which holds the data to be transported. (2) The Path Overhead (POH), which provides mainte nance channels and control information that is associated with the path across the network. VllDifferent classes of virtual container have been defined, each designed to transport the various channel types currently found in the network. Table-1 shows the different types of virtual container that are available. Information inside a virtual container is normally carried transparently by the SDH network. However, the VC-ls can also carry channels that are synchronized to the SDH data stream. This gives the SDH multiplexes direct access to the individual 64kbit/s channels within in the VC-1. Table-1 Virtual container sizes. Virtual Container Services Supported Container Capacity 1.544 Mbit/s North American channel rates 2.048 Mbit/s European channel rates 6.312 Mbit/s channels (rarely used). VC-2s can also be concatenated together to carry higher rate services 34.368 Mbit/s and 44.736 Mbit/s channels 139.264 Mbit/s channels and other high bit-rate servi ces The SDH signal is constructed from STM-1 frames (Synchronous Transport Module level 1). This Signal provides an interface bit rate of 155.52Mbit/s and it is the basic unit from which higher interfaces rate are constructed. For these higher rates N*STM-1 frames are byte interleaved to form an STM-N signal. The value of N=l, 4, and 16 have been standardized by the CCITT, giving interfaces of 155.52Mbit/s, 622.08Mbit/s, and 2.44832Gbit/s respectivelly. Each STM-1 frame consists of 2430 bytes transmitted every 125us. Due to the large number of bytes the frame is normally depicted as a rectangular structure compris ing of 9 rows by 270 columns of bytes as shown in Figure-1. This structureis transmitted form top left to viiibook!" ri9t' SCanned in a simila* method as reading a The first 9 colums of the frame, except row 4, are ov!rhf°Hr ^^ü OVerhead unctions. The regenerator overhead is used to transfer the signal between line detS?on /* COntains acuities for framing, error detection, and management communications channels. The multiplex section overhead is used between the multip- auto^MPrVldİng.5aCİ1İtİeS f°r bl°ck error detection, automatic protection switching, and a 576 kbit/s data communications channel. -270 columns of bytes- - ? 270 aOhs * 125 ns Figure-1: STM-1 frame structure The rest of available available capacity is used to ÎİS7 fan Payuloa1d- This is d°ne using Administrative Units (AUs) which provide a mechanism for the efficient transportation of payloads that are not in exact synchronization with the STM-1 signal whilst avoiding frame slips. * The administrative unit operates by transporting information inside a virtual container. This is allowed to tioat inside the payload area of STM-1 frame. The SÜ.. Z. thlS virtual container is indicated by an admimstirative unit pointer which contains the distance Thn.y^S W!?6 /tart °f the neXt virtual container. Thus the STM-1 frame and the VC can have different phases, and slight differences in the frequency of the two signals can be accomodated by moving the startinq position of the VC within the frame. An example of the IXAu-4 structure, which utilizes all of the capacity of the STM-1 payload area, is shown in figure-2.