Kent içi alanlarda trafik gürültüsünün bitki kullanımı ile kontrolü: Konya-İstanbul çevre yolu örneği
Control of traffic noise in urban areas by plant usage: a case study on Konya-İstanbul ring road
  1. Tez No: 409898
  2. Yazar: AHMET AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Konya kentinde bulunan Yeni İstanbul Caddesi üzerinde belirlenen alanda gürültü ölçümleri yapılarak, trafik gürültüsünün bitki kullanımı ile kontrolü araştırılmış, negatif etkilerin en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanında belirlenen 6 adet referans noktasında, 14 gün boyunca günde 3 kez olmak üzere ölçümler yapılmış ve ortalama ses düzeyi tespit edilmiştir. Alandaki ortalama ses düzeyine eşdeğer bir ses kaynağı ile çalışma alanında ses oluşturularak, seçilen bitki gruplarının sesi farklı mesafelerden hangi miktarda azalttığı arka plan sesinin en düşük seviyede olduğu 02:00-05:00 saatleri arasında test ölçümleri yapılarak belirlenmiştir. Yapılan bu ölçümler üçer kez tekrarlanarak ortalamaları alınmıştır. Elde edilen veriler ile bitki grupları ve gürültü kaynağı arasındaki mesafenin önemini belirlemek için sıklık ve varyans analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; mevcut bitkilerin trafik gürültüsünü farklı düzeylerde absorbe ettikleri belirlenmiş ve ses kaynağı ile bitki grubu arasındaki mesafenin azalmasıyla absorbe edilen ses miktarının arttığı tespit edilmiştir. Test ölçümleri sonucunda referans noktaları arasında en fazla ses azaltma miktarının 2,8 dB(A) olduğu belirlenmiştir. Ses azaltma miktarına mesafenin etkisini belirlemek amacıyla yapılan ölçümler sonucunda ise ses kaynağının bitki grubuna yaklaştırılması ile ses azaltma miktarının 4,6 dB(A) düzeyine yükseldiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında trafik gürültüsünün olumsuz etkilerini azaltmak için bitkisel tasarıma yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, control of traffic noise with plant usage was searched by measuring noise in area which was determined on Street of Yeni Istanbul in Konya. This study's purpose is to minimize the negative effects of traffic noise. On the 6 reference points determined in study area, measurements were made in 3 times per day for 14 days and average sound level was determined. Sound was created by a sound source which was equivalent to average sound level in the area and the sound reduction levels of selected plant groups were determined by making test measurements. These test measurements were taken between 02:00 and 05:00 a.m. when the background sound was at its lowest levels. The measurements were repeated three times and their averages were calculated. Density and variance analysis were made to determine the importance of distance between noise source and plant groups by data obtained. According to analysis results, it was determined that plant absorbed the traffic noise at different levels and as this distance reduced, plants absorbed more amount of sound. In the result of test measurements, it was determined that the maximum amount of sound reduction between reference points was 2,8 dB(A). In the result of measurements, it was detected that the mitigated sound level increased to 4,6 dB(A) by bringing the sound source closer to the plant groups for the purpose of determining the effects of distance on sound mitigation level. In the light of this research results, suggestions were made related to plantation design to decrease the negative effects of traffic noise.