Geleneksel yöntemle üretilen tulum peynirlerinin bazı kalite özelliklerinin, biyoaktif peptid içeriklerinin ve fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some quality characteristics, contents and functional properties of bioactive peptides of tulum cheeses produced by traditional method
  1. Tez No: 409904
  2. Yazar: HALE İNCİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada geleneksel yöntemlerle üretilmiş keçi ve inek Tulum peynirlerine ait suda çözünen biyoaktif peptid profili ve bu peptidlerin antioksidan, mineral bağlayıcı ve antimikrobiyal özellikleri belirlenmiştir. Belirlenen olgunlaşma sürelerinde (0., 15., 30., 60., 90. ve 120. günler) Tulum peynirlerinden suda çözünen peptidler ekstrakte edilmiştir. Peptid profilleri RP-HPLC analizi ile belirlenmiştir. En yüksek peptid sayısı (>500 mAU) her iki Tulum peynirinde de olgunlaşma süresinin 120. gününde belirlenmiştir. Olgunlaşma süresi boyunca gerçekleşen proteoliz ile birlikte peptid sayılarında artış gözlemlenmiştir. Elde edilen peptid ekstraktlarının antioksidan analizi iki farklı radikal bağlama yöntemine göre gerçekleştirilmiştir. DPPH ve ABTS•+ yöntemi ile belirlenen antioksidan aktivite sonuçları olgunlaşma süresi ile antioksidan aktivitenin arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, water soluble bioactive peptides profiles and antioxidant, mineral binder and antimicrobial properties of these peptides in traditional Turkish goat and cow milk Tulum cheeses were examined. Water soluble peptides were extracted from these Tulum cheeses at ripening periods (0th, 15th, 30th, 60th, 90th and 120th days). Peptide profiles were identified by RP-HPLC. The highest amounts of peptides (>500 mAU) were at 120th ripening period in both cheeses. During cheese ripening, increase in the number of peptides with proteolysis was observed. Antioxidant properties were evaluated using two distinct methods according to different radical scavenging activity for peptide extracts. Results of DPPH and ABTS•+ demonstrated that the antioxidant activity of peptides increased with ripening periods for these cheeses.