Sinop ili ve çevresinde dağılış gösteren örümceklerin (Araneae) sistematik ve faunistik yönden incelenmesi
A systematical and faunistical investigation on spiders (Araneae) of Sinop province and its vicinity
  1. Tez No: 409917
  2. Yazar: ESRA ETİRLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
2009–2015 yılları arasında gerçekleştirilen arazi çalışmalarında, Sinop ili ve çevresinden 1805 ergin örümcek toplanmıştır. İncelemeler sonucunda bölgede 32 familya 134 cins ve 205 türün varlığı tespit edilmiştir. Araştırma alanının konumu, iklimi, bitki örtüsü ile ilgili bilgiler belirtilmiş ve örümcek toplama metodları açıklanmıştır. Tespit edilen taksonlara ait teşhis anahtarları hazırlanmış, her bir türün sinonimleri verilmiş, tanımları yapılmış, örneklere ait dişi ve erkek genitalyası fotoğraflanmış, türlerin habitatları, dünyada ve Türkiye'deki yayılışları verilmiştir. Taksonlardan Theridula Emerton, 1882, Minicia Thorell, 1875, Trichoncus Simon, 1884 ve Tuberta Simon, 1884 cinsleri ile Asagena meridionalis Kulczyński, 1894, Theridion boesenbergi Strand, 1904, Theridula gonygaster (Simon, 1873), Minicia marginella (Wider, 1834), Trichoncus hackmani Millidge, 1955, Tuberta maerens (O. P.-Cambridge, 1863) ve Haplodrassus minor (O. P.-Cambridge, 1879) türleri Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
During the field studies between the years 2009 to 2015, 1805 adult spiders had been collected of Sinop province and its vicinity. As a result of the inpections, 32 families and 207 species of spiders have been detected. Location, climate and flora of the invested enviroment and also the metodology of collection of the spiders has been explained. Identification keys for the determined taxon has been prepared, synonyms of each species has been given, determinations have been made, male and female genitalia has been photographed, habitats and distribution of each species around Turkey and around the world has been given. Theridula Emerton, 1882, Minicia Thorell, 1875, Trichoncus Simon, 1884 ve Tuberta Simon, 1884 genus with Asagena meridionalis Kulczyński, 1894, Theridion boesenbergi Strand, 1904, Theridula gonygaster (Simon, 1873), Minicia marginella (Wider, 1834), Trichoncus hackmani Millidge, 1955, Tuberta maerens (O. P.-Cambridge, 1863), Haplodrassus minor (O. P.-Cambridge, 1879) species of spiders are determined for the first time for Turkey.