Sinop ili Karasu Çayı'nda bulunan tatlı su midyelerinin (Unio pictorum, Linnaeus 1758) bazı biyometrik ve biyokimyasal özellikleri
Some biometric and biochemical properties of freshwater mussels (Unio pictorum, Linnaeus 1758) in Karasu stream, Sinop
- Tez No: 409916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM YEŞİM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışma Şubat 2013- Şubat 2014 tarihleri arasında Sinop Karasu Çayında gerçekleştirilmiştir. Unio pictorum türü tatlı su midyesinin bulunduğu ortamdaki çevresel faktörlerin midyelerin biyometrik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada aylık örneklemelerle elde edilen tatlı su midyelerinin kabuk boyu, eni, yüksekliği, canlı ağırlığı, kuru et kondisyon faktörü, hacimsel yaş et kondisyon faktörü, et verimi, kuru madde, protein ve yağ oranı tespit edilmiştir. Ayrıca örneklemelerde Karasu Çayı'nda sıcaklık, pH, klorofil-a, toplam askıda madde katı madde, inorganik madde, organik madde ve %organik madde miktarı belirlenmiştir. Araştırma boyunca toplam 2402 adet midye elde edilmiş olup ortalama boyları 55,02±0,16 mm, enleri 27,36±0,08 mm, yükseklikleri 18,68±0,67 mm canlı ağırlıkları 20,58±0,27 g olarak ölçülmüştür. Hacimsel yaş kondisyon faktörü (HKF) yıllık ortalama değeri % 28,32±0,69, ortalama kuru et kondisyon faktörü (KKF) % 6,19±0,20, ortalama et verimi (EV) % 21,74±0,91 olarak bulunmuştur. Protein değeri yıllık ortalama % 56,02±0,78, ortalama yağ miktarı % 4,41±0,30 ve ortalama kuru madde değeri ise % 17,56±0,27 olarak bulunmuştur. Korelasyon analizi sonuçlarına göre et verimi ile klorofil-a değerleri arasında pozitif yönde güçlü bir ilişki (p ≤0.01), sıcaklık ile yağ arasında negatif yönde bir ilişki tespit edilmiştir (p ≤0.05). Et verimi ile yağ arasında ise pozitif yönde bir ilişki belirlenmiştir (p ≤0.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted in Sinop Karasu Stream between February 2013- February 2014. The effects of environmental factors on biometric and biochemical parameters of freshwater mussels, Unio pictorum, were investigated. Shell length, width, height, live weight, dry meat condition factor, live weight condition factor, meat yield, dry matter, protein and lipid of mussels were determined. Temperature, pH, chlorophyll-a, total suspended matter, inorganic matter, organic matter content of Karasu Stream was also measured. Total 2402 mussel were measured for shell length, width height and live weigth troughout the study period; they were 55.02 ± 0.16 mm; enleri 27,36±0,08 mm, 18,68±0,67 mm and 20,58±0,27 g, respectively. Live weigth condition (HKF), dry meat condition index (KKF), meat yield (EV), dry matter, protein and lipid were found as mean 6.19 ± 0.20%, 28.32 ± 0.69%, 21.74% ± 0.90, 17.56 ± 0.27%, 56.02 ± 0.78%, 4.41 ± 0.30%, respectively. According to correlation analysis, strong positive correlation was found between chlorophyll-a value and meat yield (p ≤0.01) and also negative correlation was detected temperature between lipid (p ≤0.05).