Sinop İli ve yakın çevresinin peyzaj potansiyelinin saptanması üzerinde bir araştırma
A Research on determining landscape potential of Sinop city and its counties
  1. Tez No: 104410
  2. Yazar: GÜRSOY ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MEMLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SlNOP İLİ VE YAKİN ÇEVRESİNİN PEYZAJ POTANSİYELİNİN SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Hülya GÜRSOY ALPARSLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK Doğanın ve peyzajın korunabilmesi, mevcut peyzaj potansiyelinden maksimum düzeyde faydalanılarak ve bu potansiyelin geliştirilerek gelecek nesillerin kullanımına sunulabilmesi, peyzajın sürekli bakım ve denetiminin sağlanması, bir yöreye ait peyzaj potansiyelinin saptanarak ayrıntılı bir şekilde sörveyinin ve analizinin yapılması ile mümkün olacaktır. Bu nedenle peyzajın, fizyografik, demografik ve ekolojik özellikler yönünden analiz edilmesi ve bu analizler sonucu toplanan verilerin, arazinin yetenekleri ve kullanım talepleri doğrultusunda değerlendirilmesi bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bir yöreye ait peyzaj potansiyelinin saptanması ile, bilinçsiz kullanımların doğada yarattığı olumsuz sonuçlan onarmayı ve bozulan ekolojik dengeyi yeniden yaratmayı amaçlayan peyzaj planlama çalışmaları için ön çalışmalar oluşturulmuş olacaktır. Planlamaya konu olan yörenin ayrıntılı sörvey çalışmalarının yapılması ve bu sörveylerden elde edilen bilgilerin analizi ile planlama için gerekli veriler sağlanmış olacaktır. Bu nedenle peyzaj planlamanın başlangıcını peyzaj sörvey ve analizleri oluşturmaktadır. Bu tez çalışması ile, ülkemizin bugüne kadar peyzaj değerleri tam olarak tespit edilememiş olan zengin doğal ve kültürel peyzaj değerlerine sahip bir yöresinde (Sinop ili ve yakın çevresinde), peyzaj potansiyelleri açısından analiz çalışmaları tamamlanmış olacaktır. Böylece uzun vadede alan kullanım önerilerinin geliştirilmesi sağlanacaktır. 2001, 265 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Peyzaj potansiyelleri analizi, Uzun vadeli alan kullanım önerileri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT «fester Thesis A RESEARCH ON DETERMINING LANDSCAPE POTENTIAL OF SlNOP CITY AND ITS COUNTIES Hülya GÜRSOY ALPARSLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK In order to protect the nature and landscape, utilize the present landscape potential with maximum benefit. develop that potential for future generations and provide permanent maintenance and inspection of the landscape; it is required that landscape potential of a certain region be determined, surveyed and analyzed. For this reason; the landscape should be analyzed in terms of physiographic, demographic and ecological features. Besides; collected data should be evaluated in terms of capacity and usage of the land. Determining the landscape potential of a certain region provides a preliminary study for landscape planning activities. And these landscape planning activities try to restore the ecological and natural balance which was deformed by unconscious usage of the resources. Data needed for planning is obtained by the detailed surveying of the area and evaluating these data. Therefore; landscape planning activities start by landscape survey and analysis. By this thesis, analysis studies will be completed in terms of landscape potential for this spesific area (Sinop Country and its counties) which has rich natural and cultural landscape merits. Thus, area usage proposals in the long run could be provided and developed. 2001, 265 pages KEY WORDS: Analysis of landscape potential, Area usage proposals in the long run