Menarş yaşı üzerine bir çalışma (Ankara'da 7 okulda-1994)
  1. Tez No: 40994
  2. Yazar: AYTEN YARAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNEVVER BERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
X.OZET: Son yıllarda adolesan sağlığına verilen önem giderek artmaktadır. Menarş olayı da adolesan gelişiminin ve kadın sağlığının önemli komponentlerinden biri olması nedeniyle konu araştırmaya değer bulunmuştur. Araştırma Ankara ilinde değişik sosyo-ekonomik düzeylerdeki ailelerin çocuklarının devam ettiği 7 okuldaki kız öğrencilere gözlem altında anket uygulanarak, Mart-Mayıs 1994 döneminde, bu okullardaki kız öğrencilerin menarş yaşı ve etkileyen faktörler, menarş/menstrüasyon/menapoz yaşı ile ilgili bilgi durumları ve bu konularda bilgi edinilen kaynakları belirlemek üzere yapılmış olup Kesitsel ve Tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma kapsamına alınan okullar, araştırma amacına uygun olarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, DİE kriterlerine göre iyi, orta ve düşük sosyo-ekonomik düzeye sahip ailelerin çocuklarının devam ettiği okullar olduğu için önerilen okullardır. TED Koleji ( DİE gruplamasına göre iyi sosyo-ekonomik düzeye sahip öğrenciler devam etmektedir) öğrencilerinin tümü araştırma kapsamına alınamamış, okul idaresinin uygun gördüğü şekilde, uygulamanın yapıldığı gün beden eğitimi dersi olan öğrencilere, beden eğitimi dersi esnasında anket uygulanabilmiş ve ölçüm alınabilmiştir. Ankara Lisesi (orta derecede iyi sosyo-ekonomik düzeye sahip öğrenciler devam etmektedir), Gülveren Lisesi (düşük sosyo ekonomik düzeye sahip aile çocukları devam etmektedir), Tevfik İleri İlköğretim Okulu (orta derecede iyi sosyo-ekonomik düzeye sahip öğrenciler devam etmektedir), Hıdırlıktepe İlköğretim Okulu, Tuzluçayır Gelişim Odağı, Mamak Halk Eğitim Merkezi (düşük sosyo-ekonomik düzeye sahip aile çocukları devam etmektedir), öğrencilerinin tümü araştırma kapsamına alınmıştır. Ön denemeleri Cebeci Ortaokulunda 30 öğrenci üzerinde yapılan anket formları öğrencilere dağıtılarak, anket sorularını cevaplandırmaları istenmiş, anlaşılmayan sorulara anket uygulaması esnasında açıklık getirilmiştir. Anket formunu dolduran öğrencinin boy uzunluğu, vücut ağırlığı, 4 bölgede deri kıvrım kalınlığı (DKK) öçülmüştür. Veriler, veri kodlama kağıdına geçirildikten sonra bilgisayarda araştırmacı tarafından SPSS paket istatistik programında değerlendirilmiştir.Analizde Çoklu Regresyon Analiz (Stepwise) yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda, sosyo-ekonomik düzeyi iyi olan TED Kolejinde annelerin çoğunluğunun yüksek okul mezunu olduğu, Hıdırlıktepe İlköğretim Okulu, Gülveren Lisesi ve Yaygın Eğitim Kurumuna devam eden öğrenci annelerinin (genelde gecekondu bölgelerinde yaşayan öğrenci m-annelerinin) çoğunluğunun ilkokul mezunu ya da okur-yazar olmadığı belirlenmiştir. Gruplar arasındaki fark istatistiksel açıdan önemli bulunmuş olup, farklılık TED Kolejinden kaynaklanmaktadır. Çalışan anne oranı da sosyo-ekonomik düzeyi iyi olan TED Kolejinde yüksektir. Liseler düzeyinde gruplar arasındaki farklılık istatistiksel açıdan önemlidir. İlkokul ve otaokul düzeyinde de gruplar arasındaki farklılık önemli bulunmuştur. Farklılık Hıdırlıktepe İlköğretim Okulundan kaynaklanmaktadır. Yaygın eğitim kurumları öğrencileri arasında anne eğitimi açısından farklılık önemli bulunmamıştır. Baba eğitimi açısından da bulgular anne eğitimi ile ilgili bulgularla benzerdir. Gruplar arasındaki fark istatistiksel açıdan önemlidir. Baba meslekleri açısından incelendiğinde TED Kolejinde yüksek okul eğitimini gerektiren mesleğe sahip baba oranı diğer okullara göre oldukça yüksektir. DİE gruplandırmasına göre sosyo-ekonomik düzeyi TED Kolejine göre daha düşük grupta yer alan Ankara Lisesi ve Tevfik İleri İlköğretim Okulu öğrencilerinin babalarından herhangibir eğitimi gerektiren mesleğe sahip olanların oranı gecekondu semtlerinde yaşayan yaygın eğitim kurumu öğrenci babalarına göre yüksektir. Gruplar arasındaki fark önemli bulunmuştur. TED Koleji, Ankara Lisesi ve Tevfik İleri İlköğretim Okulu öğrencileri arasında gecekondu semtinde yaşayan öğrencilere göre parçalanmış aile oranı daha yüksektir. Geniş aile tipi, daha çok gecekondu semtinde yaşayanlarda yaygındır. Sosyo-ekonomik düzey düştükçe kalabalık aile oranı da artmaktadır. Gruplar arasındaki farklılık önemli bulunmuştur. Evleri kendilerine ait olan oranı TED Kolejinde yüksek bulunmuştur. Kirada oturan oranı TED Kolejinde diğer okul öğrencilerine göre düşüktür. Hıdırlıktepe İlköğretim Okulu öğrencileri arasında lojmanda oturan bulunmamaktadır. Oturulan evin kendi evleri, kira ya da lojman olması ile ilgili verilerin sonuçlarına göre, gruplar arasındaki fark önemli bulunmuştur. Farklılık TED Kolejinden kaynaklanmaktadır. TED Kolejinde gecekonduda oturan öğrenci bulunmamaktadır. Ev tipleri açısından gruplar arasındaki fark önemli bulunmuştur. (Tablo 61 ve 61 /A) TED Koleji öğrencilerinin ilk ve ortaokul bölümünde % 70.5'inin, lise bölümünde % 86.8'inin kendine ait odası bulunmaktadır. Sosyo-ekonomik düzeyi düşük gruplarda kendine ait odası bulunmayan oranı yüksektir. Yaygın eğitim kurumları dışındaki gruplar arasındaki farklıklık önemli bulunmuştur. -no-TED Koleji öğrencilerinin tümü kendine ait yatağı olduğunu belirtmiştir. Sosyo-ekonomik düzey düştükçe kendine ait yatağı olan oranı da yükselmektedir. Yaygın eğitim Kurumu öğrencileri dışındaki gruplar arasındaki farklılık önemli bulunmuştur. Günlük alınan gıdalar arasında et bulunan grup TED Kolejinde diğer okullara göre yüksektir. Gruplar arasındaki farklılık önemlidir. Menarş yaşı ortalaması öğrencilerde 13 +1.25 olup, anne ve kızkardeşin menarş yaşı ile öğrencinin menarşa girdiği yaş arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmaktadır ve öğrenciler annelere göre daha erken menarşa girmektedirler. Ancak bu farklılık istatistiksel açıdan önemli bulunmamıştır. Sosyo-ekonomik düzey düştükçe anne-öğrenci menarş yaşı arasındaki tutarlılığın artmakta, menarş yaşı yükseldikçe menstrüasyon periodu uzamakta ve 1 günde değiştirilen pet sayısının artmaktadır. Menarş konusunda bilgi edinme kaynağı çoğunlukla annelerdir, anne eğitimi menarşa verilen ilk tepkiler açısından önemlidir. Menarşa girdikten sonra Deri Kıvrım Kalınlığı ve BMI (Beden Kitle İndeksi) değerleri artmaktadır. -M-
Özet (Çeviri)
EXECUTIVE SUMMARY: A descriptive and cross-sectional study was conducted on 1353 schoolgirls aged 10-20 (1994) to evaluate the role of socio-economic, demographic, anthropometric factors for the age at menarche. 7 schools were choosen at different socio-economic level according to the Sate institute Of Statistics' criteria. All girls responded the questionnaire on menarcheal age, demographic data, physical activity and information about nutritional habits. Anthropometric data measured after they responded the questionnaire. All data were analized for their relation to age at menarche using SPSS statistical programme and Stepwise Regresion Analysis Method. Parameters of physical development such as body weight, height and genetic factors such as mothers' and sisters' menarcheal age were found to be predictors of menarche. The mean of menarcheal age was found 13+-1.25 year and schoolgirls' menarcheal age was lower compared to mothers' (13.47+-1.39) and elder sisters' (13.30+-1.29) menarcheal age. But the difference had not statistical importance. There was a positive relation between students' and mothers' menarcheal age. If onset of the menarche was late, menstrual period had become longer, if the socio-economic level is well, the menarcheal age is lower. The source of the information about menarche, menstrual bleeding, menstrual period etc was usually mothers, so mothers have importance for adolesans informing about their health. The most frequently reaction to the menarche was bewilderment. BMI and skin fat have increased after menarche.