Vajinit tanılı hastaların etiyolojisinin araştırılması ve tedavinin cinsel fonksiyonlar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Study of the etiology of vaginitis and assessment of the effects of treatment on sexual function
  1. Tez No: 907344
  2. Yazar: NİMET ALYÖRÜK GEÇİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖZÜKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışma; vajinit tanısı alan hastaların demografik verilerini incelemek, vajinite yatkınlık oluşturan faktörleri saptamak, demografik özelliklerin ve vajinit varlığının cinsel fonksiyonlar üzerindeki etkisini tespit etmek, vajinit tedavisinin cinsel fonksiyonlar üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif gözlemsel çalışmadır. Araştırma kapsamı dahilinde ilgili kliniğe ait Ocak 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran ve yapılan jinekolojik muayenede vajinal enfeksiyon saptanan hastalardan demografik verilerini içeren detaylı anamnez alındı. Hastanın; yaş, beden kitle indeksi (BMI), gravida, öğrenim durumu, iş durumu, menarş yaşı, mens döneminde ped değiştirme sıklığı, kullandığı kontrasepsiyon yöntemi, koitus sıklığı, vajinal duş öyküsü, günlük ped alışkanlığı, alkol, sigara kullanımı gibi parametreler hesaplanarak tüm bu parametrelerin vajinit ile olan ilişkisi çalışmada değerlendirildi. Hastaya başvuru anında cinsel işlev ölçeği (FSFI) ölçeği uygulandı. Enfeksiyon türüne göre vajinit tedavisi verildi. Hastalar mevcut enfeksiyon tedavisinden bir ay sonra tekrar muayene edildi, tedavinin başarılı olduğu aktif enfeksiyonu bulunmayan hastalara tekrar FSFI ölçeği tekrar uygulandı. Bulgular: Çalışmaya katılan toplam hasta sayısı 158 olup; vajinit türüne göre candida grubu 38 (%24,0) hastadan, bakteriyel vaginozis grubu 75 (%47,5) hastadan ve trichomonas grubu 45 (%28,5) hastadan oluşmaktadır. Çalışmaya katılan 158 hastanın yaş ortalaması 26,20±5,90 ve BMI ortalaması 25,27±5,21 dir. Trichomonas grubu yaş ortalaması (22,93±4,25) ve BMI ortalaması (22,97±3,88) bakımından istatistiksel olarak diğer iki gruptan da daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted with the aim of examining the demographic data of patients diagnosed with vaginitis, identifying the factors predisposing to vaginitis, determining the effect of demographic characteristics and the presence of vaginitis on sexual functions, and investigating the effect of vaginitis treatment on sexual functions. Materials and Methods: This study is a prospective observational study. Within the scope of the research, a detailed medical history, including demographic data, was obtained from patients who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Ankara Training and Research Hospital between January 2024 and June 2024 and were diagnosed with vaginal infection during gynecological examination. Parameters such as age, body mass index (BMI), gravida, educational status, employment status, age of menarche, frequency of changing pads during menstruation, contraception method used, coitus frequency, history of vaginal douching, daily pad usage, alcohol and smoking habits were calculated and their relationship with vaginitis was evaluated in the study. The Female Sexual Function Index (FSFI) was administered to patients at the time of admission. Vaginitis treatment was provided according to the type of infection. Patients were re-examined one month after the treatment, and the FSFI scale was reapplied to those with successful treatment and no active infection. Findings: The total number of patients participating in the study is 158. The distribution according to the type of vaginitis is as follows: 38 patients (24.0%) in the candida group, 75 patients (47.5%) in the bacterial vaginosis group, and 45 patients (28.5%) in the trichomonas group. The average age of the 158 patients included in the study was 26.20±5.90 years, and the average BMI was 25.27±5.21. The Trichomonas group had a statistically significantly lower mean age (22.93±4.25 years) and BMI (22.97±3.88) compared to the other two groups.