Organik ve konvansiyonel kuru incir üretim sürecinde karbon emisyonunun belirlenmesi
Calculation of carbon emissions in organic and conventional dried fig production
  1. Tez No: 409971
  2. Yazar: EZGİ OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UYGUN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Organik tarım, sağlıklı yaşamı, ekolojik değerlerin ve biyoçeşitliliğin korunarak geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu nedenle, konvansiyonel tarım alanlarında yapılan uygulamalara göre çevre konularında daha ileri duyarlılık göstermektedir. Günümüzde giderek artan çevre sorunlarında tarımsal aktiviteler de önemli paya sahiptir. Dünya ülkeleri arasında Türkiye önemli bir tarım ülkesi olarak yer almakta ve buna bağlı olarak çevre sorunları üzerinde tarımın etkisi de giderek daha fazla irdelenmektedir. Bunlardan başlıcası olan sera gazı emisyonlarında 2011 yılı verilerine göre tarım sektörü toplamda 28 mt'luk bir CO2 eşdeğerine sahiptir. Bitkisel üretimde bir ürünün yaşam döngüsü boyunca uygulanan gübreleme, toprak işleme, ilaçlama işlemlerinden kaynaklanan doğrudan veya dolaylı karbondioksit emisyonlarının neden olduğu çevre sorunları, sürdürülebilirlik anlayışını içinde barındıran organik tarım sistemi içinde daha ayrıntılı incelenmektedir. Bu çalışmada Türkiye'nin önemli ihraç ürünleri arasında yer alan kuru incirin konvansiyonel ve organik olmak üzere iki tarım sistemine göre yapılan yetiştiriciliğinde bir üretim sezonundaki uygulamalar incelenmiş ve organik ve konvansiyonel güneşte kurutulmuş incirin çevresel karbon ayakizi miktarları karbondioksit eşdeğeri cinsinden ifade edilmiştir. Çalışmada karbon eşdeğerleri; kuru incir üreticileri ve işletmecilerinden doğrudan elde edilen veriler ve ikincil literatürler kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar alan (hektar) ve ürün (MT) miktarı üzerinden birim veya tüm üretim bölgesi bazında yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek kuru incir üretiminde işletme aşamasının payının bahçe aşamasından yüksek olduğu ve yetiştiriciliğinde organik sistemin konvansiyonel tarıma göre daha az karbon salınımı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organic farming aims to develop or maintain the ecological values and biodiversity. Therefore, it shows more advanced sensitivity about environmental issues compared to conventional agricultural practices. Nowadays, agricultural activies also have significant share in increasing enviromental problems. Turkey is among countries where agriculture plays an important role and consequently discussions on enviromental problems increasingly discussed in respect to their impact on agriculture. Agricultural sector releases a total of 28 metric tons of CO2 equivalent greenhouse gases according to 2011 data.. The enviromental problems because of direct or indirect carbondioxide emisions that originate as a result of fertilization, tillage, spraying application during a life cycle of a crop is examined more in detail in organic farming system which bases on sustainability. Dried fig, which is important export product of Turkey, was examined during the production period in two agricultural systems, conventional and organic, and environmental carbonfoot prints of sun-dried figs were calculated and expressed as carbondioxide equivalent values. Data used in calculation of carbon footprint were obtained directly from the fig farmers and processors or from secondary literature. The calculations were made based upon area (hectar) or production (MT) either per unit area or for the total production. Results proved that the carbon emissions were higher at the processing stage compare to production at the farm level and emissions under organic management system is lower than the conventional management.