RF kontrollü nöromodülatör tasarımı
Design of a RF controlled neuromodulator
- Tez No: 409970
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN SAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Nöroloji, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences, Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünyada pek çok insan migren, epilepsi gibi hayat kalitesini düşüren pekçok hastalıkla yaşamak zorunda kalmaktadırlar. Bu hastalıklardan kaynaklı felç, sağırlık, idrar kaçırma, gayta kaçırma, inme, horlama gibi hastalıklar nedeniyle ömürlerinin sonuna kadar zor günler geçirmektedirler. Bu hastalıklara mevcut çözüm olarak kimyasal içerikli sinir ilaçları doktorlar tarafından verilmektedir. Bu ilaçların etkisi %20'yi geçmemekte ve çoğu hastalık üzerine etki edememektedir. Dünyada nöromodülatörler ile yapılan tedavilerde, kimyasal ilaçlara göre daha iyi sonuç alındığı, %70'lere varan tedavi başarı oranına kadar ulaşıldığı belirtilmiştir. Nöromodülatörler mevcut teknolojide genellikle deri altına ameliyat ile yerleştirilmektedir ve güç ihtiyaçlarını karşılayan bataryaları bittiğinde tekrar ameliyatla batarya değişimleri yapılmaktadır. Bu da insanların hayat standardını düşüren bir başka etmen olarak göz önüne alınmaktadır. Yukarıda sayılan sorunların çözümü için nöromodülatörlerin tasarımlarının geliştirilmesi çok önemlidir. Bu tez çalışmasında nöromodülatör tasarımında kullanılacak olan elektronik devrelerin tasarım faaliyetleri yürütülmüştür. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda 13.56 MHz taşıyıcı frekanslı bir AM modülasyon verici ve alıcı devresi tasarlanmıştır. Ayrıca 2.4 GHz taşıyıcı frekanslı, frekans modülasyonlu bir modül de kullanılmıştır. Alternatif iletim gerçekleştirilmiştir. Sinir uyartımında kullanılacak genlik ve genişliğe sahip darbeler modüle edilerek, alıcıya iletilmiştir. Alıcıda doku benzeri ortamda uyartım performansı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globally, many people have to live with the neurological diseases such as migraine, epilepsy that reduces their life qualities. Further, illnesses, such as paralysis, deafness, incontinence, stroke and snore; make them live uncomfortably through their life. Chemical pills treat those illnesses at a percent of %20. Treatments with neuromodulator, which has %70 successful treatment rate, is much more effective than the treatments with chemical drugs. Today, neuromodulators can be implanted under skin with the surgery operations. The power needed, is supplied from batteries, which needs surgery to place them under skin. When a battery consumed away, it is replaced with another surgery. The life quality of people is decreased. In order to solve problem mentioned above, neuromodulator design must be improved. In this thesis, electronic circuits which are used in neuromodulators have been designed. Firstly, the transmitter and receiver circuits of an AM neuromodulator with a frequency of 13.56 MHz, have been designed. Alternatively a RF module with the frequency modulator is also used. The stimulation pulses are applied to tissue like solution, in order that their performances are tested. In experiments for tissue stimulation, digital RF module at 2.4 GHz signal and a novel design analogue transmitter and receiver prototype circuit whose carrier is at 13.56 MHz, which is generated by crystal oscillator part, and whose modulation type is OOK (On/Off Shift Keying). Consequently; the novel analogue circuit is found better.