Deri atıksularından kromun ve basit asit boyarmaddesinin hidrojel membranlarla adsorpsiyonunun araştırılması
A research on adsorption of chrome and basic acid dyestufff in leather waste waters by hydrogel membranes
- Tez No: 409973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada; UV polimerizasyon yöntemi ile sentezlenmiş poli (hidroksietil metakrilat-glisidil metakrilat) p(HEMA-GMA) hidrojel membran Acid Black 210 boyarmaddesi adsorpsiyonu için kullanılmıştır. Bu amaçla öncelikle p(HEMA-GMA) hidrojel membran Cr(III) iyonlarını yapıya dahil etmek için imino diasetik asit (IDA) ile modifiye edilmiştir. p(HEMA-GMA)-IDA hidrojel membranın Cr(III) iyonlarını şelatlama optimizasyonu farklı ortam şartlarında (başlangıç konsantrasyonu, pH ve süre) çalışılmıştır. Ardından p(HEMA-GMA)-IDA hidrojel membranın karakterizasyonu; SEM, ATR+FT-IR, Dinamik Şişme Testi, Kolorimetrik Ninhidrin Deneyi ve Elemental Analiz ile yapılmıştır. p(HEMA-GMA)-IDA-Cr(III) hidrojel membranın Acid Black 210 boyarmadde optimizasyonu farklı ortam şartlarında (başlangıç boya kosantrasyonu, pH ve süre) gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Acid Black 210 adsorbe etmiş membranın desorpsiyon koşulları ve membranın tekrar kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında p(HEMA-GMA)-IDA hidrojel membran krom tabaklama ve boyama desarj sularının iyileştirilmesi için kullanılmıştır. KOİ, BOİ5, iletkenlik, pH, tuzluluk, toplam çözünmüş katı madde miktarı, toplam askıda katı madde miktarı, potasyum, toplam azot ve krom içeriği standart test yöntemleri ile incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; Cr(III) iyonu ve Acid Black 210 boyarmaddesini adsorbe etmiş p(HEMA-GMA)-IDA hidrojel membranın krom tabaklama ve boyama atıksularında kirlilik yükünü önemli derecede azalttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research; poly (2-hydroxyethyl methacrylate-glycidyl methacrylate) p(HEMA-GMA) hydrogel membrane, produced by UV polymerization methods, was used for Acid Black 210 dyestuff adsorption. For this purpose firstly p(HEMA-GMA) hydrojel membrane was modified by imino diacetic acid (IDA) in order that Cr(III) heavy metal ions were attached to polymer structure. Cr(III) ions chelating optimization of p(HEMA-GMA)-IDA hydrogel membrane was worked different medium conditions (initial dye concentration, pH and time). Then characterization of p(HEMA-GMA)-IDA hydrojel membrane was made by SEM, ATR+FT-IR, Dynamic Swelling Test, Colorimetric Ninhydrin Test Method and Elemental Analysis. Acid Black 210 dyestuff optimization of p(HEMA-GMA)-IDA-Cr(III) hydrogel membrane was made different medium conditions (initial dye concentration, pH and time). Also desorption conditions of Acid Black 210 adsorbed membrane and the reusability of membrane were investigated. In second part of research; p(HEMA-GMA)-IDA hydrogel membrane was used for treating of chrome tanning and dye discharge waters. COD, BOD5, conductivity, pH, salinity, total dissolved solids, total suspended solids, potassium, total nitrogen and chromium content of waste waters were investigated by standard methods. According to results, it was detected that pollution loads of Cr (III) and Acid Black 210 dyesutff adsorbed p(HEMA-GMA)-IDA hydrogel membrane significantly reduced in chrome tanning and dye effluents.