Çok katlı kumaşların performans özelliklerinin belirlenmesi
Determination of performance characteristics of multi-layered woven fabrics
  1. Tez No: 409989
  2. Yazar: GÜLŞAH SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, çok katlı dokuma tekniği ile dokumanın en temel örgülerinden (bez ayağı, dimi, saten) tek kat, iki kat, üç kat ve dört kat kumaş yapıları üretilmiştir ve bu kumaşların seçilmiş performans ve konfor özelikleri incelenmiştir. İlk olarak Picanol Gammax armürlü dokuma makinesinde 20 farklı numune dokunmuştur. 10 numunenin çözgüsü ve atkısında Ne 40/1 %100 pamuk ipliği, diğer 10 numunenin çözgüsünde Ne 40/1 %100 pamuk ipliği, atkısında Ne 70/1 %100 luxicool elyafı kullanılmıştır. Kumaşlar aynı dokuma parametrelerine sahip olup, hepsine terbiye işlemi olarak yıkama, egalize ve sanfor uygulaması yapılmıştır. Bu kumaşlara kopma mukavemeti, yırtılma mukavemeti, boncuklanma, çekmezlik, buruşmazlık derecesi, eğilme dayanımı, ısıl özellikler (ısıl iletkenlik, ısıl direnç, ısıl soğurganlık), kalınlık ve su buharı geçirgenliği (bağıl su buharı geçirgenliği, su buharı direnci) testleri yapılmıştır. Kumaşların bazı seçilmiş fiziksel ve performans özellikleri TSE standartlara göre tespit edilmiştir. Sonuç olarak; kat arttıkça yırtılma mukavemeti, buruşmazlık derecesi, ısıl direnç, kalınlık ve su buharı direnci özelliklerinin arttığı, kopma mukavemeti, boncuklanma, çekmezlik, eğilme dayanımı, ısıl iletkenlik, ısıl soğurganlık ve su buharı geçirgenliği özelliklerinin azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the most basic knitting of multi-layer weaving technique is used to produce (plain, twill, satin) single-layer, double-layer, triple-layer and quadraple-layer fabrics structure and selected performance and comfort characteristics of these fabrics were investigated. Firstly, 20 different samples were woven in Picanol Gammax dobby weaving machine. In warp and weft direction of 10 samples was used Ne 40/1 100% cotton yarn, in warp direction of other 10 samples was used Ne 40/1 100% cotton yarn and in weft direction of other samples was used Ne 70/1 100% luxicool fiber. Fabrics have the same woven parameters and washing, leveling and sanforizing applications are carried out all of the fabrics for finishing processes. Tensile strength, tear strength, pilling, shrinkage, crease recovery angle, bending strength, thermal properties (thermal conductivity, thermal resistance, thermal absorptivity), thickness and water vapor permeability (relative water vapor permeability, water vapor resistance) tests were conducted these fabrics. Some selected performance and comfort characteristics of these fabric were determined according to TSE standards. As a result, in tear strength, crease recovery angle, thermal resistance, thickness and water vapor resistance test while folded layer increases, these properties are increasing. In tensile strength, pilling, shrinkage, bending strength, thermal conductivity, thermal absorptivity and relative water vapor permeability test folded layer increases, these properties are decreasing.