Sıvılaşmaya karşı jet groutıng yöntemi ile örnek bir iyileştirme uygulamasının incelenmesi
The examination of a sample soil improvement application by jet grouting method aganist liquefaction
- Tez No: 410012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM ALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, depreme maruz kalmış ya da kalmamış taşıma kapasitesi olması gerekenden daha az olan, üstüne herhangi bir yapı inşaası amaçlanan hemen her tür zemin için iyileştirme yöntemi tanıtılmış ve jet grouting yöntemi üzerinde durulmuştur. Zemin için sıvılaşma riski oluşturacak birçok faktör ele alınmış, detaylı olarak spt deneyi verileriyle özel bir yöntemle sıvılaşma analizi hesap yöntemleri açıklanmıştır. Ayrıca sıvılaşma riskine karşı yapılabilecek zemin iyileştirme yöntemlerine açıklık getirilmiş ve sıvılaşma riskinin önlenmesi için yapılacak jet grouting zemin iyileştirme metodu üzerinde durulmuştur. Uygulamalara ve gözlemlere örnek teşkil edecek şekilde güncel bir jet grouting yöntemi ile iyileştirme araştırılmış, proje ve zemin etüdü incelenmiş, yapım aşamaları detaylı bir şekilde incelenmiş, iyileştirme sonrası yapılan imalatın proje verilerine uygun bir şekilde imal edilip edilmediği özel yöntemlerle test edilmiş, iyileştirmenin amacına yönelik, zeminin sıvılaşma riski değerlendirilmiş ve iyileştirmeden sonraki zeminin son durumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been or has not been exposed to an earthquake, carrying capacity less then they should be, intented of construction of any building , any type of soil improvement techniques has been introduced and focused on jet grouting method. Most of the factors has been considered which a risk for the liquefaction of the ground, the liquefaction risk has been analyzed with spt datas by a special method and has been described in detail. In addition, methods of soil improvement can be done against the risk of liquefaction has been clarified and focused on jet grouting ground improvement method which can prevent the risk of liquefaction. To be sample for applications and observations, a recent jet grouting application study has been investigated, examined the project and ground survey, production steps were examined in detail, post-improvement tested by special methods whether manufactured production is properly according to project-data, for the purpose of improving, evaluated the status of soil whether it had liquefaction risk or not, before and after improvement.