Kırmızı emisyona sahip karboksiamit bipiridil ligandı içeren bazı iridyum komplekslerinin sentez ve yapısal karakterizasyonu
Synthesis and structural characterization of several red emitting iridium complexes containing carboxyamide bipyridyl ligands
  1. Tez No: 410015
  2. Yazar: AYŞEN GÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında 2-(3-florofenil)-4-metilpiridin (Ln) ve bipiridin ligandları N,N'-dipropil-2,2'-bipiridin-4,4'-dikarboksiamit (L1), N,N'-dibütil-2,2'-bipiridin-4,4'-dikarboksiamit (L2), N,N'-dipentil-2,2'-bipiridin-4,4'-dikarboksiamit (L3), N,N'-dihekzil-2,2'-bipiridin-4,4'-dikarboksiamit (L4), N,N'-dioktil-2,2'-bipiridin-4,4'-dikarboksiamit (L5), N,N'-dibenzil-2,2'-bipiridin-4,4'-dikarboksiamit (L6), N,N'-di(2-fenil-etil)-2,2'-bipiridin-4,4'-dikarboksiamit (L7) ve bu ligandların iridyum(III) kompleksleri [Ir(Ln)2(L1)], [Ir(Ln)2(L2)], [Ir(Ln)2(L3)],[Ir(Ln)2(L4)], [Ir(Ln)2(L5)], [Ir(Ln)2(L6)], [Ir(Ln)2(L7)] (1-7) sentezlendi. Ligandların ve komplekslerin karakterizasyonunda UV-Vis, FTIR-ATR ve 1H-NMR teknikleri kullanıldı. Sentezlenen iridyum(III) komplekslerinin absorpsiyon ve emisyon çalışmaları toluen, diklorometan ve klorobenzen çözgenleri kullanılarak yapılmıştır. Sentezlenen iridyum(III) kompleksleri (1-7) toluen, klorobenzen ve diklorometan içerisinde 283-485 nm arasında absorpsiyon bandları ve 548-610 nm arasında ise emisyon bandları göstermektedir. Elde edilen veriler sentezlenen komplekslerin kırmızı renkli emisyon yaptığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 2-(3-fluorophenyl)-4-methylpyridine (Ln) and bipyridine ligands N,N'-dipropyl-2,2'-bipyridine-4,4'-dicarboxamide (L1), N,N'-dibutyl-2,2'-bipyridine-4,4'-dicarboxamide (L2), N,N'-dipentyl-2,2'-bipyridine-4,4'-dicarboxamide (L3), N,N'-dihexyl-2,2'-bipyridine-4,4'-dicarboxamide (L4), N,N'-dioctyl-2,2'-bipyridine-4,4'-dicarboxamide (L5), N,N'-dibenzyl-2,2'-bipyridine-4,4'-dicarboxamide (L6), N,N'-di(2-phenyl-ethyl)-2,2'-bipyridine-4,4'-dicarboxamide (L7) and their iridium(III) complexes [Ir(Ln)2(L1)], [Ir(Ln)2(L2)], [Ir(Ln)2(L3)], [Ir(Ln)2(L4)], [Ir(Ln)2(L5)], [Ir(Ln)2(L6)], [Ir(Ln)2(L7)] (1-7) were synthesized. The ligands and complexes were characterized by using UV-Vis, FTIR and 1H-NMR techniques. Absorption and emission studies of synthesized iridium(III) complexes was carried out in toluene, chlorobenzene and dichloromethane solvents. Synthesized iridium(III) complexes (1-7) in toluene, chlorobenzene and dichloromethane show absorption bands between 283-485 nm and emission bands between 548-610 nm. The synthesized complexes present a red emission.