Denizli ve çevresindeki traverten atıklarının betonda katkı malzemesi olarak kullanılması
Using the traverti̇ne wastes in Denizli and it's surroundings as an additive of concrete
- Tez No: 410016
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yapılan çalışmada; Denizli'nin önemli ihracat ürünlerinden olan traverten atıklarının tarıma verdiği zararları en aza indirmek, atık yığınlarını azaltmak, traverten fabrikalarının atık maliyetlerini minimize etmek ve bunları yaparken de betonun mekanik özelliklerinde iyileştirmeler yapmak amaçlanmıştır. Traverten çamurunun çimentoya %5,%10,%15,%20, %25 ve %30 oranlarında ikame edilmesi ile elde edilen numunelerin, değişik yaş gruplarında deneyleri yapılmıştır. Salt çimento ile üretilen örnekler şahit olarak ele alınarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmanın bir sonraki aşamasında traverten çamuru betona mineral katkı olarak katılmıştır. Bu aşamadaki traverten çamuru oranları ağırlık olarak %3 , %6 ve %9 olarak alınmıştır. Çimento katkısı deneylerinde olduğu gibi sonuçlar salt numune ile kıyaslanmıştır. Deneylerin sonuçları ışığında optimum traverten katkı değerleri bulunarak katkılı beton parke ve bordürler üretilecektir. Bu sayede de tarıma zarar veren bir atık kullanılarak daha ekonomik ve daha dayanıklı parke ve bordürlerin piyasaya kazandırılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is intended to minimize the damage to agriculture of travertine wastes, which are one of the most important export products in Denizli, to reduce the waste piles, to minimize the waste costs of travertine factories and to improve the mechanical properties of concrete in this study. In this experimental study, travertine has been used in concrete instead of 5%, 10%, 15%, 20%, 25% and 30% of cement and has been tested in different ages. The travertine doped samples were compared with natural models. In the next step, travertine has used as mineral additive in concrete. In this step, percentages of travertine are 3%, 6% and 9% instead of fine aggregates. Comparison method is the same with the cement experiments in this step. Through this study, optimum travertine percentages had found and a waste which harms the agriculture had used in concrete as an additive material. And producing concrete pavings and curbs with this optimum percentages is planned.